| VladuCristianCo a întrebat:

Am in plan sa plec in străinătate nu stiu ce tara sa aleg stiu engleza cat sa ma descurc (conversațional) am in plan Olanda (mie imi place frigul). Am 18 ani cat de greu ar fi aceasta decizie o sa am multe cheltuieli? In Romania stau la tara nu vreau sa pierd toata ziua pe transporturi si daca iau chirie sa fie mai scumpa ca salariu...

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bani de autocar.
La vară poți dormi în parc dacă pleci în sud.
La cules de căpșuni, portocale, prune, găsești loc.
Iei cu tine 2 kg de slănină în ruscac și biscuiți de 10 lei.
Și capul, mai ales capul să nu-l uiți acasă.
Sunt pe You Tube multe video cu cei plecați, ce au pățit, ceva de genul, ai de unde să te inspiri.

| doctorandus a răspuns:

În Olanda nu prea e frig. Iernile sunt în general mai blânde decât cele din România.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Totul tine de ce iti gasesti de munca. In Olanda, in Amsterdam mai ales o sa ai o imensa supriza in ceea ce priveste chiria. Sub 800euro greu vei gasi ceva

| darrio2007 a răspuns:

Si ce stii sa faci daca pleci afara? Că vreo meserie nu cred sa ai. Iti trebuie si ceva bani sa ai la tine, pentru inceput. E bine sa mai pleci cu cineva de incredere. In acest fel va veti putea sustine unul pe altul.