| boneym a întrebat:

Vreau sa plec in Australia! Am 19 ani si eu cred ca totul depinde de facultatea pe care mi-o aleg (nu am bani de studii in strainatate)nu vreau ceva IT(mate info) dar totusi ceva cu care pot sa prosper in Australia! Nu ma intrebati de ce tocmai Australia! Stiu Engleza la un nivel avansat si este tara in care simt ca pot respira: atat am de zis! Va rog ajutati-ma! Ce facultate sa aleg in Romania ca sa pot prospera in in Australia?

Răspuns Câştigător
| Parmalat a răspuns:

Daca pui problema in termeni de "prosperitate", atunci mai bine ramai in Romania fiindca urmatorii 10 ani vor fi cei mai prosperi din istoria tarii.
Daca vrei sa-ti gasesti ceva de lucru si sa te integrezi in Australia, sa ajungi un cetatean din clasa medie a acelui stat, ar trebui sa incepi de aici:
http://www.immi.gov.au/
http://www.workingin-australia.com/
http://www.skillsaustralia.gov.au/
Si eu am vrut la un moment-dat sa imigrez in Australia, m-a fascinat in special sectorul de sanatate publica, unul dintre cele mai dezvoltate din lume.
Intre timp am constatat ca se poate respira si in Romania :D
In general se cauta medicii si asistentele medicale, dar dupa cum spuneam Australia are un sector medical foarte bine pus la punct si nu stiu daca in Romania vei primi pregatirea necesara ca sa faci fata tocmai in Australia.
Vezi mai bine ce joburi sunt afisate pe site-urile alea si o sa-ti faci o parere despre ce se cere acum (ce va fi peste 5 ani nu stie nimeni).

1 răspuns:
| spxinsane a răspuns:

Salut,
Cam orice facultate faci aici poti sa iti continui studiile in Australia.
Partea nasoala este ca ii cam greu d ajuns acolo.
Fara bani nu prea poti sa te descurci (ai nevoie camd e 1000-1500 $/luna sa te poti descurca, asta fara taxa de scolarizare).
Daca vrei poti sa aplici epntru loteria vizelor (dar ai nevoie de carte de munca cu cel putin 2 ani vechime, de preferat in domeniu in care vrei sa lucrezi acolo)
Cat despre engleza ai nevoie de un etst de genul : Cambridge, Toefl, IELTS (acestea sunt recomandate).
Daca cumva faci ceva facultate care sa fie cu programe de schimb experienta cu ceva universitate din Australia at ar fi ceva mai usor, dar asta trebuie sa cauti tu cam ce studii vrei sa urmezi si sa intrebi la universitatea respectiva.
Iti urez succes.