| 1Q a întrebat:

As vrea sa fac vacanta in iulie la inceput pe insula Zakinthos, stiti cumva daca sunt restrictii, ma baga in carantina la intrare sau imi cere doar test negativ? Si la intoarcere de acolo in Romania trebuie test sau stau in carantina? FUNDA

Răspuns Câştigător
| piratuu a răspuns:

La intrarea in Grecia trebuie sa te prezinti fie cu test RT-PCR negativ (facut pana in 72h parca), fie cu adeverinta de vaccinare, fie cu dovada ca ai trecut prin boala. La intoarcerea in tara, trebuie sa ai test PCR facut cu 72h inainte pentru a nu intra in carantina.

3 răspunsuri:
| Anonimul151 a răspuns:

Nu,nu cred ca te baga in carantina, iti vor cere doar un test negativ in momentul in care ajungi la aeroportul lor, va trebui sa le areti testul negativ. Mai multe detalii, poti sa le ceri la cei de la agentia de turism cu care vei pleca, pentru ca ei au informatia asta 100% sigur.

| MihaelaDart a răspuns:

Cat vii spre Grecia nu se intra in carantina!
Iti trebuie test negativ si sa completezi PLF-ul https://travel.gov.gr/#/
Informatii https://www.mae.ro/node/51914

| 1Q explică (pentru Anonimul151):

Nu ma duc cu o agentie