| anonim_4396 a întrebat:

Asigurarea medicala este obligatorie in cazul zborului cu avionul?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie deoarece in pretul biletului intra si o asigurare de accidente. Numai bine!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Asigurarea medicala nu este obligatorie. Legislatia romana prevede ca orice cetatean roman care doreste sa calatoreasca in afara granitelor tarii, trebuie sa detina asigurare medicala valabila pe toata perioada calatoriei. Asigurarea se face la orice agentie de turism sau chiar in aeroport.