| iuliancico a întrebat:

Mai este obligatorie Asigurarea de asistenta medicala pentru calatorii in strainatate? (Europa)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu stiu daca este obligatorie, nici mie nu mi-a cerut-o nimeni, dar este foarte necesara si utila.Am vazut ca iti cauti de munca in strainatate! Eu am vazut cu ochii mei un roman care a trebuit sa vina in Romania pentru ca a facut o criza de hipertensiune si nu avea asigurare medicala! Si a pierdut locul de munca (e drept ca lucra la negru, dar patronul n-a vrut sa dea nici un ban pentru sanatatea lui!). Asigurarea se poate lua si de la Casa de Sanatate, si de la firmele de travel si nu costa cine stie cat. Oricum, merita, ca acopera si decesul si transportul corpului inapoi in tara!(Doamne fereste, dar este bine sa pui raul inainte si sa fi prevazator si sa nu-ti nenorocesti familia daca tie ti-se va intampla ceva! Eu am fost in vizita 2 luni in Germania si am avut de doua ori nevoie de medic:o data am facut o toxiinfectie alimentara si o data mi-am scrintit mana! Si eram acolo la rude, care ar fi putut sa plateasca ele tratamentul, dar... e mai bine asa. O vorba zice sa nu te zgarcesti la tarate si sa te ieftinesti la faina! Ia hotararea inteleapta si prevazatoare. Sfatul meu!

4 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Din cate stiu in UE este valabila asigurarea medicala romaneasca, dar nu sunt sigur 100% poate confirma cineva. Daca imi amintesc corect, la aeroport nu m-au intrebat de ea (desi o aveam ) nici inainte sa fim in UE.

| marix_8480 a răspuns:

Eu zic ca este indicat sa o faci, nu stii niciodata macar pe 3sau 5zile

| andreea3216 a răspuns:

Asigurarea de calatorie nu este obligatorie pentru a calatori in strainatate, cu putine exceptii.
Insa, in schimbul unei sume foarte mici, de regula 2-3lei/zi pentru Europa poti sa beneficiezi de asistenta medicala de urgenta daca ti se intampla ceva in timpul deplasarii tale in strainatate.
Cost care este insignifiant comparativ cu cat te-ar costa sa iti tratezi aceeasi problema pe banii tai la o clinica din strainatate.

| Roxxu13 a răspuns:

Da