| geani98 a întrebat:

Buna, am cumparat un bilet prin Kiwi.com si cand am primit tichet/ul de imbarcare nu aparea pe el seria si numarul cartii de identitate, vreau sa stiu daca a mai patit cineva asa ceva si daca pot zbura fara?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, nu ai nevoie de numarul cartii de identitate pe biletul de avion, doar de numele tau corect si adresa din buletin sau permisuld e condus.
La imbarcarea in avion, trebuie sa ai biletul de calatorie si Pasaportul, cu care te vei legitima.
Daca zborurile sunt in alta tara decat una din Uniunea Europeana, ai nevoie de Pasaport, deoace cartea de identitate nu funtioneaza decat pe teritoriul Uniunii Europene.
Cum Kiwi.com este un site de zboruri din Noua Zeelanda, banuiesc ca-i vorba de o calatorie transoceanica, spre Noua Zeelanda, Australia, USA, Canada sau alta tara non UE, unde trebuei sa ai PASAPORT si viza tarii respective, pe el.

| mihai69 a răspuns:

Să poți zbura fără... ce? Mențiunea datelor C.I. pe boarding pass? Desigur.

| Mario_Ghirase_1983 a răspuns:

Cum a decurs treaba cu cei de la Kiwi? Sunt seriosi?

| WarrenAdina a răspuns (pentru Mario_Ghirase_1983):

Nu. Am zburat eu acum Colombo - Hanoi cu oprire in Thailanda. Nu mi-au facut transfer la bagaje si nici nu mi-au spus ca Thailanda ma va obliga sa platesc viza doar sa cobor sa-mi iau bagajele. Cand le-am cerut banii, au refuzat.