| anonim_4396 a întrebat:

Seria cartii de identitate provine de la judet, dar numarul?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Numarul e dat in ordinea eliberarii. Adica daca tu ai primit numarul 000001, urmatorul care a facut cerere dupa tine primeste numarul 000002. Si tot asa pana cand se ajunge la numarul 999999. Atunci se vor schimba literele din fata si se vor da iar numere de la zero.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

După anul 2000, bărbații au cifra 5 iar femeie 6.
Următoarele două cifre din CNP reprezintă anul naşterii, ceea ce înseamnă că o persoană născută în 1976 va avea în CNP cifrele 7 şi 6.
Urmează luna nașterii, de exemplu aprilie – care are cifrele 0 şi 4.
Luna noiembrie are cifrele 1 si 1, decembrie 1 și 2.

Uite aici explicatia detaliata:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Cod_numeric_personal_(Rom%C3%A2nia)

| SaOCorectamPeVioleta a răspuns (pentru Violleta2022):

Valei cum sa nu stii ce inseamna seria de la cartea de identitate si sa ii explici despre CNP. Ce fail.

| suntserios a răspuns (pentru SaOCorectamPeVioleta):

Sa vezi ce ignore si blesteme iti iei de la tanti Violeta ca ai avut "tupeu" sa o corectezi

suntserios
| suntserios a răspuns:

E un numar in ordine crescatoare probabil

Răspuns utilizator avertizat