| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am nevoie de nr de turisti si incasarile de pe urma lor. Ce institutii se ocupa cu astea la nivel de judete/orase? Funda! happy

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Agentiile de turism si Minsterul turismului.
Raportarile de incasari se fac odata cu depunerea bilantului la sfarsit de luna, trimestru sau anual (depidne cum este setata compania), catre Administratia Financiara a orasului respectiv.

| JackR a răspuns (pentru Violleta2022):

Numarul de turisti, poate. Incasarile, hai sa fim seriosi! Cine crezi ca declara veniturile reale (mai ales in turism).
Pe de alta parte, in cel mai fericit caz, se pot obtine date legate de veniturile din cazare si masa. Pentru restul de activitati pe care le presupune turismul (transport, entertainment etc.) este practic imposibil sa obtii cifre exacte.

| Violleta2022 a răspuns (pentru JackR):

Eu m-am referit la cifrele declarate la Finante, in actele contabile, nu la ce incaseaza ei la negru.
ca se fac polati bancare la cazari si transport, nu-s e umbla cu numerar sa platesti atata banet.
Se fac rezervari din timp, se platesc cu credit carduri samd.
Hai sa fim seriosi, nu vorbim de nu stiu ce restaurant sau hotel ori casa de vacanta care nu-ti da chitanta pentru 1 noapte sau pentru mancare.
Aicvi vorbim de agentiile de asiguraee care fac rezervari la avion autocar, hoteluri samd. Intra banet de la fiecare client si se emite o factura, ca vine Fiscul si-i ia de gat de-l gaseste in scripte pe Ion cu Maria, fara sa fii platit, dar cu excursia facuta pe gratis.

| JackR a răspuns (pentru Violleta2022):

Cifre oficiale:
Institutul Național de Statistică are inregistrate aprox. 85000 de locuri de cazare pe litoral.
Ministerul Turismului are in evidenta 110000 locuri de cazare, tot pe litoral.
De cate ori ai auzit stiri de genul: "Weekend-ul trecut, pe litoral, au fost 250.000 de turisti"?

Aportul turismului la PIB, in 2016, a fost de aprox. 1.5%, desi valoarea estimata era de 5%. Diferenta este mult prea mare, ca sa fie justificata numai de erori de estimare. Bani s-au incasat, dar nu au ajuns niciodata "in sistem".

Deci cati bani se incaseaza si cati se declara?

| Violleta2022 a răspuns (pentru JackR):

Toate agentiile de turism au obligatia sa declare veniturile si cheltuielile.
Aici, fata nu a cerut sa stie cati turisti au fost pe litoral in ziua sau luna respectiva, ci suma incasata in perioada respectiva, care se ia direct din registrul de casa al fiecarei companii de turism, hotel, restaurant samd.

| JackR a răspuns (pentru Violleta2022):

"am nevoie de nr de turisti si incasarile de pe urma lor" inseamna exact asta: cati turisti au fost intr-o anumita perioada de timp, intr-o anumita zona turistica.

| Geany_Geanina_1994 a răspuns (pentru Violleta2022):

Merci, ma intereseaza la nivel judetian mai mult, pentru ca tot trimit emailuri la diverse institutii si imi spun ca nu ei se ocupa cu asta. voiam exact sa stiu.