| Ionela_Otylya_1992 a întrebat:

As vrea sa procur o viza pentru america.O viza de sedere. Ce motive sa spun pt a o prelungi. Vreau sa ma stabilesc acolo

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Le spui ca semeni cu statuia Libertatii si trebuie sa iti dea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci panza de paianjen la cwr pana ajungi sa te stabilesti in SUA. O spun din propria experienta. Fost acolo, incercat ceva... Numai timp pierdut de pomana.Iar eu am avut pe cineva in SUA. Si bogata. Nici sa te casatoresti cu cetatean american nu poti pentru ca este USCIS care se baga precum musca...stii tu unde. Prelungire de viza? Depinde la cine mergi. Si despre ce fel de viza e vorba. Daca nu cumva ai norocul sa obtii o viza pe 10 ani. Daca mergi cu viza B2, nu astepta sa prelungeasca cu mai mult de 1 luna. Dar mai intai obtine viza de la Bucuresti. Ia vezi, ti-o accepta? Numai daca mergi la studii in SUA te poti stabilii la ei. In rest o amageala. Eventual sa te casatoresti cu un cetatean american... Dar nici asta nu se accepta atat de usor.

Tara fagaduintei? Haha... Rad cand aud asta. Cata coruptie este si in sistemul lor. M-am convins. Nu mai visa la SUA. Te amagesti de pomana. Fa un tur virtual pe google maps si iti trece.

| Clorox a răspuns:

Este greu!

| wolfshadow9996 a răspuns:

Nu ai cum să te stabileşti în Statele Unite decât dacă câştigi la Loteria Vizelor (Diversity Visa). Singura variantă ar mai putea fi să te căsătoreşti cu un cetățean american şi să-ți iei Greencard-ul (Permanent Resident Card), dar în nici un caz cetățenia atât de repede, sau să găseşti un angajator care să îți procure viza de muncă şi apoi să îţi iei tu Greencard-ul (dar nu recomandat metoda asta pentru că dacă nu îți convine cava la job şi vrei să-l schimbi, la revedere SUA). Şi încă ceva, dacă aplici la Loteria Vizelor şi nu câştigi îți iei adio şi de la viza de turist! Sper că te-am ajutat! big grin