| 12345678o a întrebat:

Bună, caut apartament de închiriat în Berlin, puteți sa ma sfătuiți pe ce site-uri pot cauta, voi fi foarte recunoscatoare

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Immeo, Allbau sau, in ziare, daca vrei la particulari.

| MihaelaDart a răspuns:

Ca sa fi locuitor al Germaniei, iti irosesti timpul sa cauti din Romania apartamente de inchiriat. Inchirierea unei locuinte difera total fata de Romania. Trebuie sa mergi direct acolo, sa stai la cineva sa te cazeze pentru 2-3 luni sau mai mult, deoarece la inchirierea unei locuinte iti trebuiesc cele 3 fluturasi de salariu pentru a dovedi ca ai un loc de munca stabil, contul de la banca pe care il deschizi acolo si numarul de inregistrare in randul populatiei pe care o faci din primele zile cand ai ajuns la nemti.
Apartamente se gasesc din ziarele locale astfel poti gasi, daca ai noroc, proprietari care nu tin cont daca ai de munca sau nu, cu toate ca trebuie sa ai bani pentru cele 2-3 chirii care se dau in avans la inceput. Mai poti cauta pe ebay https://www.ebay-kleinanzeigen.de/....../c203l3331 sau din auzite de la prietenii care locuiesc acolo ori din grupurile cu romani din Germania de pe Facebook. Sa te gandesti de la bun inceput, Berlinul este foarte scump. Iti dau un exemplu, am o prietena nemtoaica care locuieste la 2 km de centru sta intr-un apartament de 2 camere, singura si plateste 1000 de euro (cu caldura inclusa), pe cand in orasele mai mici un apartament cu 2 camere incepe de la 220 euro in sus. Te duci in orasele mari unde traiul este scump, cu toate ca si salariul pe masura, desi toata munca, toti din Germania incep undeva de la 8, 80 - 9, 30 euro/ora depinde unde te angajezi.

Succes!

| 12345678o explică (pentru MihaelaDart):

Multumesc pentru informație, e un răspuns destul de bun