| Melindak22 a întrebat:

Buna! In bagajul de cala am voie sa imi pun cureaua? Peste 2 zile o sa am primul meu zbor cu avionul si îmi este puțin frica ca o sa declanseze alarma.

6 răspunsuri:
| MironMihaela a răspuns:

Nu neaparat.Trebuie scoasa atunci la controlul bagajelor, apoi o poti pune inapoi.

| sierra1 a răspuns:

Urmărește ca paftaua/catarama curelei să nu depășească 100 grame (reacționează urât la scanare)

| Violleta2022 a răspuns:

In bagajul de cala poti sa pui ce vrei, exceptand materiale inflamabile sau explozibile, bineiteles.
Alarma se declanseaza doar daca ai curea la brau.

Daca o ai la pantaloni cand ajungi la vama, ti secere sa o scoti si sa o pui pe banda ca sa fie scanata, alaturi de haina, geaca, sapca, pantofi, portofel si ce mai ai tu metalic prin buzunare.

| Violleta2022 a răspuns:

In bagajul de mana sau in buzunare nu ai voie sa aia: unghiera, cutit, briceag, forfecuta sau alte obiecte ascutite.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa put ce vrei la bagajul de cala.

| explorandromania a răspuns:

Buna, nu sunt restrictii pentru bagajul de cala (doar chestii ilegale sa nu ai). Ps atentie sa nu depasesti maximul de kilograme, sa nu trebuiasca sa platesti suplimentar. Cand treci pe la porti pentru a evita sa declansezi alarma trebuie obiectele in tava care trece prin scaner (buletin, monezi, curtea, telefon). Daca ai in bagajul de mana laptop/aparat foto probabil ti se va cere sa deschizi bagajul. Daca mergi in undeva Romania pe urmatorul link gasesti mai multe locuri de vizitat
http://explorandromania.blog/
Concediu placut!