| Hill_Ştăfi_2001 a întrebat:

Am voie sa iau un cutit, sabie, etc in bagajul de cala cand merg cu avionul?

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Pe site-urile oficiale:
http://www.tarom.ro/......rzise.html
http://wizzair.com/......ie/bagajul
NU scrie că nu e voie să ai la bagajul de cală săbii sau cuțite.
În plus, recent am revenit din Spania împreună cu un coleg ce și-a cumpărat din Toledo o... „amintire"; ghiciți ce anume? =))
Singura lui problemă a fost că a trebuit s-o înregistreze ca bagaj suplimentar, că nu i-a încăput în valiză. Dar după achitarea taxei, i-au luat-o fără probleme.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din cate stiu nu este voie, de altfel nu o sa treci cu ele la controlul bagajelor de pe aeroport.

| Hill_Ştăfi_2001 explică (pentru Ioandelasal):

La aeroport au controlat numai bagajele de mana, nu stiam ca
controleaza si bagajele de cala

| Ioandelasal a răspuns (pentru Hill_Ştăfi_2001):

La aeroport se controleaza toate bagajele, altfel ar putea duce in baga destule obiecte ilegale, inclusiv bombe, droguri, etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sabie? Cred ca ai nevoie de ceva autorizatii sa transporti arme cu avionul

| Tortoveanu_Vasilica_1985 a răspuns:

In principiu nu ai voie!