| afsdafsd a întrebat:

Buna ma numesc Maxim si am si eu o intrebare la care va-s ruga sa imi da-ti un raspuns rog frumos.
peste ceva timp cred ca voi pleca cu familia in Germania si ei vor sa ma de-a la scoala acolo dar eu nu stiu limba Germana, nu stiti va fi vreo problema pentru mine sau nu? sa nu stiti sunt scoli in limba Rusa?( cu toate ca o mica parte din germanie este rusificata de pe vremea celui de al doilea razboi mondial )

Răspuns Câştigător
| cevdet a răspuns:

Inteleg ca esti basarabean. Chiar daca in Germania sunt multi etnici rusi, nu cred ca mai sunt scoli in limba rusa, cu toata declaratia lor de democratie. Din cauza sanctiunilor/boicotului. Dar, este posibil sa faci (cel putin) un an pregatitor de limba germana. Pierzi poate un an, dar merita.

1 răspuns:
| MihaelaDart a răspuns:

Or fi rusi multi in Germania, dar scolile sunt aceleasi de a invata si a preda numai in limba germana pentru toata lumea. Daca vrei sa nu uiti rusa, daca veti locui intr-un oras mare, dupa ce va integrati in societate, cauta pe grupurile cu romani sau rusi care locuiesc in Germania si intreaba de asociatii rusesti care te pot ajuta in legatura cu asta. La noi, de exemplu, fiind intr-un oras mai mic, acum multi ani am avut o scoala in limba greaca, desi cand am ajuns noi aici, acum 2 ani jumatate ea era deja inchisa, nefunctionala, nu se stie cauza inchiderii ei.