| PetrescuDaNNNieL99 a întrebat:

, am 17 ani si am venit in Germania din Noiembrie (2015), Si sunt in Hamburg cu familia mea, eu am absolvit 8 clase si clasa a noua, si am inceput clasa a 10 (in Romania) dar nu am terminat-o pentru ca am venit aici, Am si eu o intrebare, si va rooog mult sa ma ajutati, Deci eu m-am apucat de invatat limba pentru a ma inscrie la o scoala aici, si ar trebui sa incep in august, dar problema este cu limba, sunt scoli in care continui clasa a 10 cu ttoate ca nu stiu asa bine limba!?, pot face cursuri de limba la scolile respective?, SI CE-A MAI IMPOTANTA INTREBARE: Eu ca sa intru aici la scoala trebuie sa dau un examen pentru a evalua cunostintele mele in lmba germana? sau nu?
Danke schön!

Răspuns Câştigător
| Bvl_Bogdan_1997 a răspuns:

O sa te evalueze dar din moment ce nu stii limba germana, nu vad de ce tear evalua in limba germana laughing, eu stau in Danemarca de 2 ani, la inceput imi dadeau tot felul de teste la matematica, dar nu cu foarte mult text, imi dadea algebra si daca era ceva text imi traduceau profesorii in engleza sa inteleg laughing. Deci evaluarile daca or sa ti le dea in germana vor fii traduse de ei sau ti le dau direct in engleza, plus ca nu au la ce sa te evalueze decat la matematica, pentru ca celelalte materii contin foarte mult text pe care tu nu il intelegi foarte bine! Si relax matematica este foarte usoara comparativ cu cea din Romania laughing Sper ca te-am ajutat happy

| PetrescuDaNNNieL99 explică (pentru Bvl_Bogdan_1997):

Danke schön, chiar m-ai ajutat.

3 răspunsuri:
| TheCritic a răspuns:

Pai asta tu trebuie sa te informezi la scoala la care vrei sa te inscrii. Nu suntem noi competenti sa stim inainte cerintele pe care le scoala la le are. Numai bine!

| EneCristian a răspuns:

Nu e nevoie stiu multe persoane ce nu au dat niciun examen de genu.Iti urez bafta si sunt si scoli cu limba secundara germana.