| Utu0105 a întrebat:

Buna seara, vreau sa plec la mare in Budva Muntenegru si nu prea vorbesc bine engleza si sarba deloc, oare ne putem descurca fara a sti limba?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, că fetele de pe acolo, tu le săruți și ele înțeleg ce vrei.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti va fi foarte greu si vei fii frustat, ca tu nu-i intelegi pe ei, iar ei nu te inteleg pe tine.
Te-ai gandit cum faci o rezervare prin telefon, ori cum chemi un taxi si-i explici unde vrei sa ajungi?
Ideal este sa ai o excursie organizata cu ghid care traduce romaneste, sau vreun prieten care merge cu tine.

| RKBlue a răspuns:

Fara o limba straina nu te poti descurca prea usor.
De ce?
Pai:
Cazarea
Restaurant
Vizitat
Pentru toate acestea trebuie sa ai un nivel decent de engleza, cel putin
Depinde si ce intelegi prin "nu prea vorbesc bine engleza".
Daca poti tine conversatii de cateva minute, nu e o problem atat de mare, daca engleza ta se rezuma la a spune:This is my cat. I am..., atunci nu e de folos.

| Elelei a răspuns:

Las' ca te descurci tu si cu putina engleza. Ca doar nu faceti analize litarare. Daca stii cuvintele de baza, primesti apa, mancare si cazare. Apoi, mai folosesti si mainile. Apropo, ai smartphone? Ai roaming? Mai folosesti si google translate chiar daca el traduce mai prost ca tine.
Vacanta placuta!

| fana1vulpitza2000 a răspuns:

Du te in Romania mai bine la mamaia