| IcIlIBmAb a întrebat:

La infiintarea unei pensiuni trebuie neaparat sa inregistrez sigla?

7 răspunsuri:
| Trandafirii a răspuns:

Daca tu o infiintezi, atunci da

| IcIlIBmAb explică (pentru Trandafirii):

De ce este neaparat? Imi dai te rog niste detalii? daca gasesti un link, ceva, nu ma supar happy

| pietrean a răspuns:

La ce te referi? La numele dat pensiunii?
Trebuie sa depui niste acte pentru obtinerea certificatului de inregistrare de la Registrul Comercial,unde specifici si locul de functionare cu numele a pensiunii. Apoi,de la Autoritatea Nationala de Turism,iti trebuie certificatul de clasificare,adica acordarea numarului de margarete/stele.
SIGLA=un ansamblu de litere initiale, care formeaza un cuvant care serveste de abreviere.
De la Camera de Comert, poti afla toate detaliile:acte necesare, aprobari, taxe.

| Trandafirii a răspuns (pentru IcIlIBmAb):

Nu prea ma pricep cu asta dar caut

| Stoica_Alexandru_Sebastian_1998 a răspuns:

Da trebubie deoarece vrei sa fi cunoscute de catre firmele de turism si ai putea risca ca pensiunea sa fie inchisa

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns:

Nu e musai; doar dacă nu vrei s-o protejezi împotriva copierii.