| BlossomInWind a întrebat:

Buna TPUhappy Spuneti-mi si mie ce e de vazut prin Brasov? Si obiective turistice, dar si locuri unde te poti distra, relaxa, gen Aqua parcahappyMultumesc, fundalove struck

Răspuns Câştigător
| XtmCamiii a răspuns:

Buna! Uite ce poti vizita in Brasov:
Muzee
Muzeul de Istorie Braşov, aflat în Casa Sfatului
Casa Mureşenilor (site)
Muzeul primei şcoli româneşti, din Şchei, având expusă prima carte tipărită în limba română
Muzeul Fortificaţiilor din Ţara Bârsei, amenajat în Bastionul Ţesătorilor
Muzeul-restaurant Cetăţuia, aflat în vechea fortificaţie de pe Strajă (Dealul Cetăţii)
Punctele muzeale din Turnul Negru, Turnul Alb şi Bastionul Graft
Muzeul de Artă
Muzeul de Etnografie
Muzeul Civilizaţiei Urbane Braşov, deschis în 2009; primul muzeu de acest gen din ţară
Biserici şi temple
Biserica Neagră - construită între 1377 şi 1477 pe locul unei vechi bazilici romane
Biserica Sf. Nicolae - secolul al XIV-lea
Biserica Sf. Bartolomeu - secolul al XIII-lea
Biserica Sf. Martin de pe Strajă
Biserica Sf. Gheorghe, înfiinţată într-un vechi conac de vânătoare
Sinagoga
Sinagoga Ortodoxă
Alte clădiri, monumente şi locuri
Poarta Ecaterinei, 1559
Poarta Şchei, 1827
Troiţele din Şchei (cea mai veche datând din 1291)
Aleea După ziduri
Piaţa Sfatului
Strada Republicii din Braşov
Strada Mureşenilor din Braşov
Promenada de sub Tâmpa
Belvedere
Casa Negustorilor din Braşov (Podul Bătuşilor sau Cerbul Carpatin)
Strada Sforii
Parcuri şi rezervaţii naturale
Parcul Nicolae Titulescu, Parcul Consiliul Europei, Parcul Trandafirilor, Parcul Tractorul
Scuarul Berzei, Scuarul Mihai Eminescu
Grădina Zoologică din Noua
Tâmpa
Poiana Braşov
Pietrele lui Solomon.

6 răspunsuri:
| viky98 a răspuns:

Biserica Neagra,Casa Hirscher,Vechea cetatuie a Brasovului,Turnul Alb si Turnul Negru,Scheii Brasovului - Biserica Sf. Nicolae,Bastionul Tesatorilor,Casa Sfatului,Biserica Sf. Bartolomeu,Poarta Schei,Poarta Ecaterinei, Muzeul de Arta, Prima Scoala RomIneasca.Pentru mai multe informatii: http://www.tourismguide.ro/.......php.Funda

| thelordoftime a răspuns:

Este aquapark cum ai zis,gradina zoologica,biserica neagra, un parc frumos in livada postei, poiana brasov si daca mai cauti pe internet la brasovulmeu.ro poti gasi mai multe.

| Deealovestpu a răspuns:

In cartierul "Noua" este un Park aventura unde te poti urca prin copaci, liane, tiroliane, e genial! tot in acest cartier este un strand gen Water parca. DISTRACTIE PLACUTA!

| thelordoftime a răspuns:

Mai este si adventure parca,sunt multe mall-uri, librarii, dar merita sa te plimbi fara o atractie turistica obligatorie

| Famelia11 a răspuns:

Sa urci pe munte cu telecabina e asa tare privelistea acolo sus se vede fiecare cladire si tot orasul si cele invecinate... Crede-ma eu am fost acolo. succes!