Întrebare recomandată | Ivonne02 a întrebat:

Vara asta as' vrea sa merg intr'o vacanta, undeva la mare eu m-am gandit la Grecia ori la Turcia..va rog sa-mi spuneti care tara este mai frumoasa atat in punct de vedere al distractiei si al monumentelor antice sau cv de genu' asta. Na v'as ruga sa-mi spuneti si cateva insule sau statiuni pentru. Grecia eu m-am gandit la : Mykonos,Lesbas,Creta,Corfu,Santorini si Antena si pentru. Turcia m-am gandit la : Marmaris,Bodrum, Kusadasi, Antalya si Kemer. Acum chiar nu stiu ce sa aleg asa ca pls sa ma ajutati! Multumesc pentru. raspunsuri! Va puup!:*big grin

18 răspunsuri:
| Gumitzza5 a răspuns:

Buna. Eu sigur as alege Turcia big grin Am fost in Kusadasi parca thinking a fost foarte frumos si dupa in Antalya, dar mai mult mi-a placut in Kusadasi, plaja foarte buna si apa curata. Pup :*

| Cristinuky a răspuns:

Eu nu am fost in niciuna dintre ele, dar http://www.studentie.ro/......78-a-40634 te poate ajuta.

| SMTHING a răspuns:

Auuu, ce intrebare! Amandoua sunt superbe, n-ai cum sa alegi laughing
Daca poti iti sugerez sa mergi in ambele, sunt superbe!
Grecia e minunata, eu am fost acolo aproape in fiecare vara, si de 3 ani incoace merg si in Turcia.
Deci sunt surprinsa placut de locurile astea, totul e frumos, la hotel nici nu vezi pic de mizeri, ca veni vorba de asta si am fost aici la noi in tara, groaznic.
Ti-ai sugera totusi daca nu poti sa mergi in ambele parti du-te in Atena, Grecia, este superb! Multa distractie si voie buna! big grin
Distractie placuta orice ai alege, pentru ca nu vei pierde nimic, ambele au multa distractie big grin...
La Turcia e misto ca poti manca baclava, dar e dulcee si siropoasa rau laughing
Distractie placuta, si sa ne anunti si pe noi unde te-ai dus! :*

| KateMiddleton a răspuns:

Deci,daca pleci la pdihna in Turcia, fii gata sa pui cateva kilograme in timpul odihnei, pentru ca mancarea e in cantitati mari acolo si are un gust extraordinar.Sunt o gramada discoteci si show-uri acolo, cum ar fi noaptea turceasca. Daca te duci in Turcia ar fi un pacat sa nu vizitezi Pamukale, pentru ca e pur si simplu extraordinar acest loc.Deasemenea nu iti recomand sa te duci in statiunea Bodrum pentru ca e umeditate mare acolo, poti sa inhati o boala a sistemului respirator.
Ne referim acum la Grecia.Hotelele de acolo nu sunt la fel de luxoase ca cele turcesti, dar poti vizita muntele Olimp ce e un plus mare si bazinile de pe teritoriul hotelului sunt cu apa de mare purificata.Nu sunt la curent cu pretul sejurului anul aceste, dar cred ca te vei descurca.
Odihna placuta! Si eu te pup!

| pietrean a răspuns:

La cei 15 ani ai tai,cred iti este "greu" sa alegi dintre atatea statiuni,deoarece banii ii invarti cu lopata si nu stii pe ce sa-i cheltuieti!
Noi adultii,alegem eventual intre doua tari si dintre doua statiuni,tu le-ai enumerat pe toate,chiar si una inventata de tine"ANTENA". Cred ca ar trebui sa alegi Antena,sigur!
Intreaba parintii,de ce buget dispuneti pentru trei persoane, cate nopti vreti sa stati, daca aveti pasapoarte(in Turcia iti trebuie pasaport), ce fel de masa vreti sa alegeti, cate stele sa fie hotelul si alte detalii.Asa poate cib\neva sa-ti dea un sfat.SI APOI, DOAR EI POT SA DECIDA!

| pietrean a răspuns (pentru Cristinuky):

La cei 15 ani ai ei, sigur poate pleaca singura, fara parinti!(?)

| pietrean a răspuns (pentru KateMiddleton):

La 15 ani ai ei, chiar ii trebuie discoteca si noapte turceasca!

| pietrean a răspuns (pentru SMTHING):

La cei 15 ani ai ei, sigur are banii necesari sa mearga in ambele tari!

| Ivonne02 explică:

Heii multumesc mult de sfaturi.app eu am 17 ani si merg cu iubitul meu, asta este pentru "pietrean" acest cont il are verisoara mea si eu am intrat putin pe el ca sa pun intrebarea asta si...m-am grabit cand am scriis si de asta am scriis "Antena" na.u chiar nu ai ce face si stai sa te iei de altii...imi pare rau dar te cam chinuie talentu' scuze doar ca m-am enervat si de asta vorbesc asa. Si am ales 2 destinatii fiindca ambele sunt pur si simplu superbee. Am ales Turcia, Kusadasi si Grecia, Mykonos.Va multumesc din nou! Pa paa! big grin

| KateMiddleton a răspuns (pentru pietrean):

Am fost prima oara l, a o noapte turceasca cand aveam 11.Sunt doar traditii turcesti acolo

| pietrean a răspuns (pentru Ivonne02):

Nu ma "chinue talentul"dar vreau sa fiu de folos,celor care cer ajutorul! Dar,cand vad greseli de exprimare,gramaticale, nu ma enervez, nu ma adresez nepoliticos, urat, dar atrag atentia.
Tu crezi ca daca ai 17 ani, poti parasi Romania, asa simplu, cu "iubitul"? Te inseli! Stii ce iti trebuie la granita?

| BiuL a răspuns:

Turcia! E mai exotica si deosebita, Antalya.

| robertelzuzurel a răspuns:

Cu siguranta Turcia este cel mai frumos loc am fost si o sa mai merg kai tare frumos

| DanielVălean a răspuns:

Grecia.

| Ivonne02 explică (pentru pietrean):

Pai..inca nu m-am interesat...dar orcum..pe 5 iulie implinesc 18 ani si eu vreau sa plec la inceputu lu august.

| sebo123456789 a răspuns:

In Grecia

| alsazaar a răspuns:

Eu ti-as recomanda insula Creta...

| valentino52 a răspuns:

Eu acum 2 saptamani am venit din Turcia si de 1 mai plec 2 seri in Bulgaria si apoi in Grecia. Cele mai frumoase statiuni din ambele tari sunt cam departe si in general transportul se face cu avionul (ex. Antalya sau Mykonos, Corfu). Antalya e pe departe cea mai frumoasa statiune din Turcia si cu cel mai de calitate all inclusive. Dar ca alternativa, tinand cont de faptul ca un bilet de avion chiar si pentru destinatiile astea mai ieftine e in jur de 150 de euro, eu mi-am luat bilet de avion prin wizz air in Dubai pentru data de 3 iunie cu 120 de euro de persoana. La fel am procedat si in luna decembrie cand am prins reducere de 30% si am platit 400 lei adica 90 de euro de persoana. Atunci cheltuielile in plus au fost pentru viza cate 100 de euro de persoana dar de curand s-a scos viza in Emiratele Arabe Unite si intrarea se face la fel ca in Turcia, iti da pentru 30 de zile viza direct in aeroport gratis. Si ca pret de cazare crede-ma mult mai ieftin decat dau acum de 1 mai in Grecia!