| bubu_8535 a întrebat:

Voi pleca in Germania in curand.Imi poate spune cineva procedura de la aeroport? E prima calatorie cu avionul.As dori sa imi explicatie foarte bine.Fundaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaa.Ms

2 răspunsuri:
| eugem35 a răspuns:

Pai simplu te prezinti in aeroport cu doua ore mai devreme, te intersezi de la ce terminal pleac avionul si ce poarta toate bagajel mari le bagi la cala si le va cintari, nu ai voie cu apa sau sucuri in avion sau in bagajul de mana bagajul de mana trebuie sa fie o geant diploma ca marime sau un de laptop.
si dac iti iei cu tine bauturi romanesti le bagi la bagajul de cala si sigilezi cu folie toate gentile si le pui pe band cand te inregistreaza dupa tichetul tau de zbor, bafta

| piciuk a răspuns:

Trebuie sa fii la aeroport cu aprox 2 ore inainte de plecarea avionului, ca sa ai timp.prima data trebuie sa duci sa inregistrezi bagajele pentru cala, care nu trebuie sa depaseasca 35de kg(asa e la Wizz,la restul nu stiu, dar cam tot pe acolo).te duci la firma cu care vei calatori, oricum sunt panouri in dreptul fiecarui birou de inregistrare a bagajelor cu firma si locul unde merge.de la birou o sa-ti dea biletul de calatorie,pe care va scrie poarta de la care trebuie sa pleci. apoi trebuie sa mergi la vama,unde vei prezenta biletul de calatorie si buletinul,si vei trece prin aparatele alea,inainte de a trece trebuie sa iti lasi geanta de mana si toate obiectele metalice pe o tava,atentie ce porti, eu a trebuit sa trec odata desculta laughing. in geanta de mana nu trebuie sa ai obiecte ascutite, lichide si sa nu depaseasca 10 kg.trebuie sa aiba dimensiuni mici,cam ca o geanta pentru laptop. dupa ce vei trece de vama, vei intra in sala de asteptare si cand trebuie sa va imbarcati o sa anunte locatia si poarta de imbarcare, te vei urca in autobuzele ce va duc la avion si cam atat.si inca un lucru,nu stiu daca esti fata sau baiat,daca ai geanta de mana,trebuie sa fie doar una,adica nu sa ai si geanta de mana si poseta, pentru ca te va pune ori sa o bagi in cealalta geanta, ori sa o arunci.bafta si sa ai un zbor placut.