| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor, am cateva intebari pentru cei care au mai zburat cu avionul. In cateva zile decolez catre aeroportul Luton din Londra, din Bacau cu firma blue air. Sunt neinsotita de nimeni si e pentru prima data.

1. Am doar bagaj de mana si check-in online facut + boarding pass care ti-l trimit pe telefon cu acel cod de bare. Intrebarea e: Ma duc direct la controale? Cum ma ghidez cand intru in aeroport? Dupa ce trec de control, am citit ca trebuie prezentate documentele. Eu am pasaport, dar si buletin, insa nu si bilet printat. Doar acea de pe telefon. Prezint doar pasaportul?

2. La control mi se va cere sa pun telefonul in acela "lighean" cu geanta de mana, inelul, lantul etc? Va fi nevoie sa scot si incarcatorul telefonului?

3. Geanta de drept pe site e de 55x40x20. Geanta mea are 40x25x20(dar parca trece la 22cm sau 21) dar e geanta din ala lunguta care se modeleaza, nu cred ca e vreo problema daca trece cu 2-3 cm in inaltime, nu?

4. Cum gasesc portile? Da stiu ca sunt anuntate pe sus acolo si scrie 'GATE', dar dupa control ma indrept direct spre porti sau spre zona 'duty-free' si stau pana se anunta portile?

5. Mi-e cam rusine sa intreb oamenii si mi-e teama sa nu gresesc poarta si sa nu ajung in avionul nepotrivit. Cand intreb de poarta intreb " unde este poarta pentru zborul catre Londra Luton?"

Sunt atat de panicata! Si imi fac o mie de ganduri!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. daca ai deja check in ul si nu ai bagaj de cala poti merge direct la controlul de securitate.
Dupa controlul de securitate se verifica actele, trebuie sa arati pasaportul/cartea de identitate si biletul. Poti sa il printezi sau nu.

2.la control trebuie sa scoti tot ce ai metalic pe tine(bijuterii, curea, ceas, telefon) si orice electronice din geanta de mana, laptop, tableta samd si sa le pui separat in tava. Incarcatoarele pot ramane inauntru. Daca ii mai intereseaza ceva te pun ei sa scoti sau se uita singuri.

3. ai sa vezi pe la aeroport un cadru de metal in care poti sa iti pui geanta sa vezi daca intra. Daca intra inseamna ca sunt ok dimenisunile si nu iti mai zice nimeni nimic.

4.e Bacau. probabil sunt cativa metri patrati, chiar nu ai unde sa te pierzi. Daca vorbim de aeropoarte mari atunci alta e discutia. oricum peste tot, in orice aerport ai zeci si zeci de panouri informative.

5. repet, e aeroportul din Bacau, probabil ai o singura poarta

| Dee68 a răspuns (pentru suntserios):

Multumesc frumos! Daca ma duc la biroul de check-in si ii arat aia de pe telefon, si ii cer sa imi dea si biletul printat o sa imi ceara ceva taxa?

| Violleta2022 a răspuns:

Raspuns sters, pentru ca nu meriti nici un pic de ajutor!
Sper sa ai un zbor, taman pe masura sufletului tau!

| Violleta2022 a răspuns:

Pot sa te intreb ceva?
Daca esti fata, de ce ti-ai pus poza de barbat la avatar?
Nu ar trebui sa te reprezinte pe tine?

| Dee68 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pun poza cu ce vreau la avatar. Ia uite care era problema... laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dee68):

Ce obraznica esti... asta ca multumire ca ti-am explicat cu lux de amanunte, nu?
Atunci, iti doresc sa ai un zbor... taman cum iti este si sufletul!

| Dee68 a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc. Nu prea am motiv sa printez biletul daca am pass boarding-ul pe telefon. happy

andreia67
| andreia67 a răspuns:

1. Daca ai check-in-ul facut si nu ai bagaj de cala nu mai ai treaba cu ghiseul de check-in/predare bagaje ci intri direct "pe flux" la controlul de securitate. Ghiseele de check-in/predare bagaje sunt in holul de la intrare si asta e singura zona in care poti intra daca nu ai bilet/boarding card. Practic "te duce drumul" catre controlul de securitate care e pasul 2 dupa check-in/predare bagaje. Daca iti cere sa le arati boardingul le arati telefonul cu poza respectiva.
2. In tavile respective pui tot ce ai asupra ta; prin poarta de securitate treci fara nimic metalic prin buzunare. Daca ai curea cu catarama metalica si suna poarta te pune sa o scoti si sa treci din nou. In functie cu ce esti incaltata te poate pune sa te descalti si sa pui incaltarile tot intr-o tava ca sa fie scanate in aparatul mare. Iti pun la dispozitie botosei de plastic de unica folosinta ca cei din spitale si asa treci prin poarta.
La capatul benzii iti recuperezi singura lucrurile si eventual incaltarile si treci la pasul 3, controlul documentelor (CI sau pasaport). Poti sa prezinti ori CI ori pasaport, nu conteaza. Daca iti cer boardingul le arati poza pe telefon. Pasul asta e doar pentru zborurile externe, la cele interne se trece direct la pasul 4, imbarcarea.
3. Daca geanta e deformabila si se incadreaza asa in dimensiuni nu e nicio problema. Din experienta iti spun ca trolerele mici se incadreaza (in general) in calibrul pentru bagajele de mana (la BlueAir sigur, la altele trebuie verificat).
4. Portile le gasesti dupa indicatoare desi intr-un aeroport mic ca Bacaul sunt doar 3-4 maxim deci e joaca de copii. Eu sunt din Bucuresti si am zburat in februarie la Iasi, pe langa Henri Coanda/Otopeni Iasiul e o gluma de aeroport banuiesc ca Bacaul e la fel.
La imbarcare ti se va scana boardingul de pe telefon.
5. Nu ai cum sa gresesti poarta daca urmaresti indicatoarele iar imbarcarea in alt avion este exclusa. Intr-un fel esti in avantaj ca pleci dintr-un aeroport foarte mic unde totul este la scara mica deci e extrem de dificil sa te "pierzi". In cel mai rau caz nu te sfii sa intrebi alti calatori sau personalul aeroportului, nimeni nu s-a nascut invatat.
Curaj! Nu e nimic de speriat. Sa ai un zbor linistit!