| valhala90 a întrebat:

Buna tuturor.As vrea sa stiu si eu daca se mai face acea reducere la trenuri daca aduci carnetul? Din cate stiam eu se face o reducere de 50%. Acum oare mai e tot asa?

5 răspunsuri:
| nikebogdan a răspuns:

Da

| biuuu a răspuns:

Da.iti garantez eu 100% ca e tot asa...

| Psihoyounger a răspuns:

Nu, nu e așa. Reducerea de 50% e doar la trenurile personale. La cele de rang superior, adică la accelerate, rapide sau intercity-uri, situația e puțin diferită, în condițiile în care reducerea finală nu e de 50% din preț. Uite un exemplu concret. Eu am călătorit acum câteva zile cu un tren accelerat de la Dumbrăveni (jud. Sibiu) la Vatra Dornei. Pentru numărul de kilometri (364) ar fi trebuit să plătesc 31, 30 lei dar datorită reducerii am plătit 15, 65 lei, deci jumătate. Dar fiind vorba de un tren de rang superior, se mai adaugă locul pe scaun (2, 80 lei în cazul acesta, 5, 60 în total pentru că am schimbat 2 trenuri) și suplimentul, în cazul acesta 17, 60 lei, la care nu primești reducere de niciun fel. Așadar, am plătit la sfârșit 38, 85 lei. Reducerea nu e deci de 50% decât la personal, dar e totuși o reducere. baftă! happy
ps: cifrele sunt corecte pentru că la mine în gară nu este calculator iar biletele sunt date manual. Pe acestea scrie totul detaliat.

| Vero1 a răspuns:

Dap, am incercat acum doua saptamani cand am mers de la iasi la bucuresti

| Vero1 a răspuns:

App, daca mergi cu trenu si iti iei bilet cu reducere, sa ai si carnetul de elev cu tine ca te controleaza, cel putin asa a fost la mine. App am mers cu intercity[si am avut redus]