| mary_5611 a întrebat:

Buna tuturor...sunt in italia si vreau s-a plec in romania doar cu mama... ce acte miar trebui ca s-a pot trece la vama?:*

5 răspunsuri:
| Crystynaanton a răspuns:

Daca vrei sa vii in tara nu iti trebuie procura. tot ce ai nevoie este un buletin sau pasaport. in schimb daca vrei sa iesi din tara iar e nevoie de procura de la ambii parinti facuta la un notar.

| adryan_1787 a răspuns:

Daca vrei sa mergi in Romania nu iti trebuie nimic pentru ca mergi la tine in tara
doar cand iesi din Romania iti trebuie

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru inapoierea in tara folosesti declaratia pe care au facut-o parintii cand ai plecat in Italia. Daca o sa vrei sa pleci din Romania in Italia o sa ai nevoie de declaratie a ambilor parinti(daca mergi cu alt insotitor major) ori numai al tatalui (daca mergi cu mama), prin care isi da acordul sa pleci in Italia si indica insotitorul major, respectiv mama ori alta persoana. Declaratia se poate face la un notar public din Romania ori la o reprezentanta a Romaniei din Italia (Ambasada ori Consulat). Mai ai nevoie de pasaport ori carte de identitate(daca ai peste 14 ani). Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Daca tatal tau este si el in Italia, trebuie sa ai procura de la el pentru ca sa te poti intoarce inapoi in Italia din Romania, insotita de mama ta.Aceasta, pentru ca legea din Ro permite calatoria minorilor in strainatate in conditii conforme cu legea romaneasca aratate pe site-ul politiei de frontiera (http://www.politiadefrontiera.ro/ ) :
"Politistii de frontiera permit iesirea din tara unui cetatean roman minor - numai daca este insotit de o persoana fizica majora - in urmatoarele cazuri:

este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste insotit de ambii parinti;

este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti, numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt parinte, din care rezulta acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei, statul (statele) de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia ori face dovada decesului celuilalt parinte;

Documente doveditoare ale decesului sunt:

certificat de deces valabil si cu putere doveditoare pe teritoriul Romaniei, in conditiile legii;

hotarare judecatoreasca de declarare a mortii, ramasa definitiva, daca nu a existat timpul necesar pentru eliberarea certificatului de deces;

comunicare oficiala primita prin intermediul misiunilor diplomatice sau al oficiilor consulare ale Romaniei in strainatate, daca nu a existat timpul necesar pentru eliberarea unor certificate de stare civila.

Nu este necesara declaratia parintelui decazut din drepturile parintesti sau declarat disparut, in conditiile legii, daca insotitorul face dovada in acest sens, cu exceptia cazului in care ambii parinti se afla in aceasta situatie, cand este obligatorie declaratia reprezentantului legal al minorului.

este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti, daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila;"

| Pufosila a răspuns:

Buletinu daca esti major si daca nu un act semnat de tatal tau care iti permite sa calatoresti alaturi de mama ta