| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns/o informatie corecta.Merge sa treci granita Elvetiei doar cu buletinul, fara pasaport? Rog sa raspundeti doar daca stiti din surse sigure nu din auzite, eventual sa-mi aratati si un link.Am cautat si eu putin pe google dar sunt prea obosita, chiauna ca sa ma mai pot concentra.Cum e treaba cu noile pasapoarte electronice(alea la urgenta). Eu mi-am facut acum 2 ani din ala normal la urgenta si intr-o ora mi l-a si dat.Si-a facut cineva de curand? Dau funda pentru cel mai complet raspuns.Multumesc si o zi buna tuturor!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa calatoresti in Elvetia cu oricare din cele doua acte: carte de identitate (nu buletin) ori pasaport. Aici: http://bern.mae.ro/index.php?lang=ro&id=82930 poti vedea toate conditiile. Daca pasaportul (cartea de identitate) mai este valabil inca 6 luni, incepand cu data cand vrei sa intri in Elvetia, nu mai trebuie sa-ti faci altul. Numai bine!

6 răspunsuri:
| Horia_8139 a răspuns:

Elvetia face parte din UE, deci cu siguranta.pasaport de urgenta exista doar normal.alea electronice nu sunt de urgenta, dar dureaza 5 ani.

| Luy a răspuns:

@ Horia Uite ce am gasit eu: http://www.schengen.mira.gov.ro/index02.htm (linkul-ul este preluat de pe site-ul directia generala pasapoarte). Scrie ca este stat membru al acordului SCHENGEN dar nu si al Uniunii Europene.

mira
| mira a răspuns:

Da.Elvetia nu este membru UE si nu foloseste Euro.Are propria moneda_francul.

| Luy a răspuns:

Nu stiu ce sa mai zic.La ambasada scrie una la pasapoarte alta.Mai astept raspunsuri poate totusi a fost cineva in Elvetia cu cartea de identitate. Daca nu gasesesc un raspuns concret pana luni o sa sun ori la ambasada ori la pasapoarte poate ma lamureste si pe mine cineva.Voi ce credeti, cum e mai bine sa fac?

| CosminM a răspuns:

Nunu. Doar cu pasaport poti sa treci. Cu buletinul in nici-un caz si cu cel de urgenta nu stiu ce sa spun, ar trebui sa poti sa treci si cu el.
Oricum cel mai bine e sa suni la Ambasada sau pasapoarte (oricare dintre ei) deoarece ei iti vor da raspunsul 100% corect.
Succes!

| Luy a răspuns:

Buna! Am sunat la Ambasada si la Lufthansa(de unde vreau sa iau biletul) si din ambele parti am primit acelasi raspuns:Ca cetatean Roman merge sa treci granita Elvetiei cu Cartea de Identitate.Multumesc tuturor pentru ajutor! O zi buna si toate cele bune va doresc!