| blueberry a întrebat:

Buna ziua as vrea sa stiu si eu daca minorii pot inchiria o camera la hotel sau care este limita de varsta pentru a putea inchiria o camera... daca este necesar buletinul etc. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform HG 237/2001 este interzisa cazarea persoanei care nu prezinta un act de identitate - carte de identitate ori pasaport. De asemenea este interzisa cazarea minorilor sub 14 ani, daca nu sunt insotiti de un parinte ori de reprezentantul legal, exceptie facand grupurile organizate cu insotitor. Cazarea minorilor intre 14-18 ani nu este interzisa dar stiu ca sunt hoteluri care nu accepta sa primeasca minori. Numai bine!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa cate stiu la hotel este obligatorie prezentarea unui act de identitate - carte de identitate ori pasaport. Daca minorii peste 14 ani pot inchiria singuri o camera depinde de regulamentul fiecarui hotel, stiu ca sunt hoteluri care nu accepta sa primeasca minori daca nu sunt insotiti de un major - parinte ori alta rudenie. Numai bine!