| sheyla a întrebat:

In urma cu ceva timp mi s-a cariat o masea, iar infectia imi iesea prin gingie, ca un mic saculet de puroi.Il spargeam, dupa care durerea trecea. Dupa oarecare perioada se refacea saculetul de puroi si il spargeam din nou. Apoi a fost o perioada in care nu am mai avut probleme, dar in locul unde fusese saculetul cu puroi, din gingie mi-a iesit ceva ca un polip, ca o carne crescuta pe gingie care crestea cateodata, iar apoi dadea inapoi.Acum cateva zile a aparut din nou si a inceput sa creasca in volum.Nu ma doare si are o culoare rosiateca-vinetie, iar forma este a unui polip crescut din gingie.As dori sa imi spuneti ce poate fi asta si cum se trateaza.Va multumesc!

Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Mergi la stomatolog ca altfel nu se poate trata... sfatul meu ar fi sa faci un film la masea inainte sa mergi la medic... si sa te prezinti la medic cu filmul pregatit... mai mult ca sigur ca ai facut un abces... dupa descrierea de mai sus mai mult ca sigur o sa ti se faca o extractie... de obicei un abces la masea daca este mare si intereseaza si gingia este greu de tratat... nu amana vizita la medic ca va fi mai greu de tratat... trebuia sa mergi la medic inca de cand a incept sa doara atunci mai era o sansa sa fie tratat asa... ma indoiesc ca este altceva de facut decat - extractie... daca nu mergi in timp o sa se acutizeze din nou (zile, saptamani, luni... este o bomba care ticaie) si o sa doara... mai ales ca abcesul are tendinta sa creasca, sa se extinda si la dintii vecini chiar sa se inchisteze... asa ca... cat mai repede la medic... multa sanatate

9 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa mergi la medic sa-ti obtureze si cauterizeze acea excrescenta care poate dauna mai tarziu.
Sanatate!

| GreenSky a răspuns:

Du-te urgent la medicul stomatolog...mai ales daca e si cariata maseaua...sigur s-a produs o infectie acolo...

| larisa_8487 a răspuns:

Asa cum au zis si cei de mai jos mergi la stomatolog. recent am avut si eu o infectie m durea groaznic, am mers si in cele din urma mi-am pus plomba...acum merg in continuare s imi tratez toate cariile, ma uita la mama acum cat trage cu dintii trebuyie sa isi puna pe toti de sus, i-a scos toti dintii a operato pana s-a tratat a stat stirba, acum trebuie sa ii puna, doare si costa si ft multi bani! asa ca mi-am inatat lectia de la ea si merg regulat la stomatolog pentru a imi pastra dintii, e si mai sanatos si mai ieftin! prefer sa previn decat sa suport cosencintele mai tarziu!

| raidu2004 a răspuns:

Cel mai bine ai face daca te-ai duce la un medic stomatolog

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca aveai un granulom periapical care din cand in cand se transforma in abces. Din cauza iritatiei cronice, parodontiul a proliferat si acum ai o leziune care se numeste epulis. Ea arata ca un mic polip rosu pe gingie, acoperit de mucoasa de aspect normal sau ulcerata. Tratamentul consta in rezectia leziunii si, probabil rezectie apicala pentru dintele afectat. Mergi la stomatolog cat mai repede, tratamentul e destul de dificil, dar fara el, poti face o infectie severa care sa te mutileze pe vecie.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trebuie sa mergi urgent la medic, nu amana.

daniela
| daniela a răspuns:

Cel mai simplu dupa ce-ti faci o radigrafie te duci urgent la stomatolog. Cu asa ceva nu e de glumit. Infectia poate ajunge la sinusuri sa in jos spre ganglioni si poti avea mari complicatii de la o biata masea.

| maria a răspuns:

Nu mai ezista sa mergi cat mai curand la un doctor stomatolog, specializat pe chirurgie maxilo-faciala. Poate degenera si ajungi la complicatii daca nu mergi sa tratezi rapid problema.Sanatate multa.

| denisam a răspuns:

Buna. ai fost la dentist? daca da, ce ti-au facut? sunt cam in aceeasi situtie ca tine. si sunt speriata