| Denysa-Myhaela a întrebat:

Ma pus doamna doctor sa fac radiografie la toti dinti si am aflat de ce sa cariat premolari (m-am uitata eu pe radiografiehee hee asa am tras eu concluzia)fiindca e o masea de minte in gingie care trebuie sa iasa si impinge celelalte masele si zic ca de asta sa cariat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sese a răspuns:

Cariile se fac din lipsa igienei bucale nu din cauza maselelor de minte.Radiografia (probabil panoramica) arata si eventualele malformatii sau probleme speciale ale dintilor si gingiilor.

| littlesunshine a răspuns:

M-a pus doamna doctor sa fac radiografie la toti dinti si, am aflat de ce s-au cariat premolarii; (m-am uitat eu pe radiografie hee hee asa am tras eu concluzia) fiindca e o masea de minte in gingie care trebuie sa iasa si impinge celelalte masele si zic ca de asta s-au cariat.

| GreenSky a răspuns:

Pai de ce nu o intrebi pe doamna doctor cauza cariei?
cauzele pot fi mai multe.lipsa igienei bucale, craparea stratului de smalt, sensibilitatea dintilor, lipsa calciului in organism...

| paul_9023 a răspuns:

Pai a zis dr. sa faci ortopantomografie (radiografie panoramica) intocmai din cauza acelei masele de minte, care "fiziologic" erupe la 18 ani. premolarii tai sunt cariati din alte cauze, care in principiu tin de igiena dentara. o eventuala inghesuire ar apare dupa eruptia molarului 3, in caz ca nu are suficient loc pe arcada.