| Valisha18 a întrebat:

Care credeti ca este cea mai buna tara unde poti trai( Preferabil una vorbitoare de limbi germanice)? Din toate punctele de vedere: educatie, rata criminalitatii, vreme, PIB si frumusete. happy

Răspuns Câştigător
| Emilia22 a răspuns:

Austria, mai exact in Viena. In ciuda instabilităţii economice şi politice globale, unele regiuni reuşesc să ofere locuitorilor condiţii de locuit ireproşabile. Cele mai multe astfel de oraşe sunt în Europa. Astfel, potrivit unui studiu efectuat de compania de consultanţă Mercer, în care s-au analizat factorii ce influenţează calitatea vieţii oamenilor, Viena s-a dovedit a fi un oraşul ideal, oferind cel mai ridicat standard de viaţă din lume. Capitala Austriei are o populaţie de 1, 7 milioane de locuitori şi a primit această distincţie pentru al treilea an consecutiv.

6 răspunsuri:
| Alyna36 a răspuns:

Austria
Belgia
Danemarca
Elveția
Franța (Alsacia, Lorena)
Germania
Italia (Tirolul de Sud)
Liechtenstein
Luxemburg
Namibia
Polonia (Silezia)
Rusia
Țările de Jos
toate astea sun tarile in care e vorbita germana.acum a ramas sa alegi singura regiunea in crae vei trai!happy

| crisss27 a răspuns:

Luxemburg

| Valisha18 explică:

Alina36, intr-adevar locurile pe care mi le-ai recomandat sunt superbe, insa nu tin sa se vorbeasca germana, ci limbi germanice, unde se incadreza germana, desigur, engleza, finlandeza, olandeza, suedeza, etc. Insa multumesc pentru opinie!

| AddictedToLife a răspuns:

Una din cele mai bune candidate ar fi Austria.Este o tara extrem de frumoasa, iar oamenii care traiesc acolo foarte civilizati.Din cate stiu eu rata criminalitatii este foarte mica.Un singur factor este putin nefavorabil, vremea.Aici totusi depinde de tine.Toamna ploua foarte des, verile nu sunt cele mai calde(uneori in luna iulie maxima fiind de 18 grade), iar iernile sunt friguroase, dar nu insuportabile.Privind in ansamblu, totusi Austria este o tara unde poti trai excelent daca esti inteligent si descurcaret.

| Dumnezău a răspuns:

Germania sau Norvegia, acolo gasesti cele mai bune conditii de a te dezvolta ca om, mai ales daca esti si inteligent.

| dani0078 a răspuns:

Suedia,in opinia mea, imbina cel mai bine cerintele tale