| mar2012 a întrebat:

Care credeti voi ca este importanta padurii?

Răspuns Câştigător
| RoxX_1956 a răspuns:

In primul rand, se produce o cantitate foarte mare de oxigen.
Apoi fixeaza solul, impiedica aparitia alunecarilor de teren
Constituie habitat pentru numeroase plante si animale.
sper ca ti-am putut fi de folos!
happy

10 răspunsuri:
| Shinen a răspuns:

Buna!
Copacii din paduri produc oxigen. In plus, padurile pot furniza cantitati uriase de lemn de buna calitate.

Pa-pa!

| unbaiat a răspuns:

Eu stiam ca acolo este habitatul natural al fetelor verzi cu parul padure...

| justmeesb a răspuns:

Pai e numita plamanul Pamantului datorita cantit mari de oxigen, plus ca e o bariera naturala contra vanturilor si tot ce s-a scris mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hartie, lemne, oxigen, spatiu verde

| lexy22 a răspuns:

Buna.
importanta padurii este de a ne da oxigenul ca sa putem trai.acolo pot traii multe vietuitoare. unii copaci ne dau fructele lor ca sa le consumam.fixeaza solul, impiedicand aparitia alunecarilor de teren.
sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| missoty94 a răspuns:

Padurea are o importanta majora, intrucit ea este un datator de oxigen si totodata copacii absorb bioxidul de carbon, plus ca mai este si furnizor de materiale de constructie(lemnul) si materie prima pentru industria alimentara.

| Alien a răspuns:

Trebuie conjugat la perfectul simplutongueadurice, padurele, paduroi, paduroaiele, patura(UPS)... Spus pe romaneste nu poti trai fara ea!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Padurile sunt podoaba planetei noastre. Padurea este o oaza de liniste si aer curat, un adapost pentru animale si oameni.

| BadBoyCristy a răspuns:

Aurul Verde Al naturiibig grin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Produce oxigen...etchappy