| Elenaaa23 a întrebat:

Care e cel mai avantajos traseu Romania- Italia, de la Ramnicu Valcea la Cerveteri? A fost cineva de curand care sa stie pretul la benzina si taxele pe autostrazi? Si inca ceva: in Slovenia trebuie pasaport?
Multumesc.

3 răspunsuri:
| dexter7 a răspuns:

In slovenia nu iti trebuie decat buletin. Nu mai tin minte taxele dar sper sa te ajute ceilalti depe site.

| erasier a răspuns:

Cu autocarul sau masina propie? nu iti trebuie nimic noi avem granita la unguri si la noi nadlac unde te va verifica nea militianu? daca mergi cu autocarul nu platesti nimic daca ai masina propie sati pregatesti vreo 200 de euro in plus sa fii mai sigura sunt multe pasuri la care trebuie sa te opresti sa platesti taxa de drum in toate tarie pana in Italia inclusiv

| timisoara a răspuns:

In Slovenia nu iti trebuie pasaport decat daca ai mai putin de 14 ani. Daca ai 14 ani poti iesi cu buletinul. Daca pleci cu o alta persoana decat cu rudele de gradul1, si ai intre 14 si 18 ani ai nevoie de o imputernicire facuta la notar.Iar taxele prin Slovenia is destul de scumpe. Daca ai peste 18 ani, poti iesi singura din tara cu buletinul...