| Papusha lui =p~ a întrebat:

Care e diferenta dintre Motel si Hotel? [ funda ]

8 răspunsuri:
| AldeaDorin a răspuns:

HOTÉL, hoteluri (hotele), s. n. Clădire mare cu multe camere mobilate, care se închiriază de obicei cu ziua (călătorilor) si MOTÉL, moteluri, s. n. Hotel situat în afara orașelor, pe un (important) itinerar turistic, special amenajat pentru cazarea călătorilor și parcarea vehiculelor lor pentru o perioadă scurtă de timp.

| catty443 a răspuns:

Motelu` e mai mic, hotelu` e mai mare :d eu asa stiu.

| Irina_2926 a răspuns:

Motel=mik
hotel=marelaughing

| Zoinx a răspuns:

Un motel este un tip de hotel care constă de obicei dintr-o singură clădire în formă de I, L sau U, fără etaj, cu camere de oaspeţi înşiruite, ale căror uşi dau către o parcare, sau, în loc de clădire, o serie de mici căsuţe cu parcaj comun. Cuvântul provine din engleză: este un acronim al cuvintelor "motor" şi "hotel", motelurile fiind gândite în special pentru oaspeţii motorizaţi, care deseori pot astfel parca direct în faţa camerei primite.

| MyLifeIsAmazing a răspuns:

Motel- adica loc unde stai numai peste noapte si este compus doar dintr-o camera fara nimic special
Hotel - loc de relaxare in care poti sta mai mult timp si ai mai multe camere

| UNfriendLY a răspuns:

Motel = mai mic ca hotelul si este plasat in afara oraselor
hotel = are mai multe camere deci mai mare ca motelul, si este plasat in interiorul unui oras

| Petronela a răspuns:

Hotel=HOTÉL, hoteluri (hotele), s. n. Clădire mare cu multe camere mobilate, care se închiriază de obicei cu ziua (călătorilor). [Var.: otél s. n.] – Din fr. hôtel. HOTÉL s. n. clădire pentru închirierea de camere mobilate, pe termen scurt. (< fr. hotel) si Motel=moteluri, s. n. Hotel situat în afara orașelor, pe un (important) itinerar turistic, special amenajat pentru cazarea călătorilor și parcarea vehiculelor lor pentru o perioadă scurtă de timp. – Din fr., engl. motel. fundita?

| Papusha lui =p~ explică:

Ms Smelly Jelly :*