| Maxiela a întrebat:

Care e diferenta intre toaleta si wc (ma refer la plecarile in strainatate, mai exact la autocarele care au toaleta sau wc)?

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Leatherleader a răspuns:

Nu este nici o diferenta toaleta sau wc e acelasi lucru.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Nu exista nicio diferenţă între cele două denumiri însă "WC" este o denumire folosită de un număr mult mai larg de persoane. Oriunde ai merge în această lume şi vei spune că ai nevoie la WC, va înţelege persoana respectivă însă dacă îi spui că ai nevoie la toaletă este posibil să nu fie aşa receptivă.
Pa-pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toaleta si wc sunt sinonime (au acelasi inteles).

| stlucian a răspuns:

Doar de scriere:
Toaleta vine din francaza(toilettes)si
WC din germana(wasser closet)

| Andra2817 a răspuns:

Wc-ul are doar wc, toaleta are wc, chiuveta, oglinda etc.