| Ancutss30 a întrebat:

Care sunt cele mai frumoase locuri de vizitat in Sibiu si in imprejurimi!?happy

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In jurul Sibiului: nu rata Biertan.

In Sibiu - evident, pe unde merg hoardele de turisti laughing. Centru, muzee de tot felul, dumbrava cu muzeul satului.

| Valeria01 a răspuns:

Se afla pe locul 8 din cele 10 ale clasamentului american!

Nu este nici urma de zgomot sau poluare si poti vedea fermieri calarind sau circuland cu carutele. Este un mod de viata absolut grozav.Ala Osmond

Firma de turism Exeter International a propus, prin vocea directorului Ala Osmond, Sibiul ca unul dintre cele mai frumoase orase ale Europei.
Zona din jurul orasului Sibiu este "bucolica, o regiune idilica. Este probabil cel mai ezoteric loc din clasamentul intocmit de noi," lauda Ala Osmond Sibiul, in publicatia americana Forbes. In plus, puncteaza publicatia americana, pretul unui apartament in Sibiu este situat sub 100.000 de euro Funda :X?

| h3r a răspuns:

In sibiu : podul minciuniilor, orasul vechi( e super acolo), dumbrava...

| Plimbarescu a răspuns:

Salutare! Gasesti si aici insemnari de calatorie din Sibiu si de langa Sibiu: http://www.plimbarescu.ro/sibiu_romania/

Distractie placuta!

| yellowalien a răspuns:

Cum ati putut uita de muzeul Astra si de Brukenthal? rolling eyes
Crede-ma ca merita ambele!
Muzeul Astra e in marginea Sibiului, si recreaza fragmente din satul tipic romanesc. Vei descoperi multe lucruri fascinante, din diverse zone ale tarii. Constructiile sunt autentice. Exista si un lac unde te poti da cu barcuta.
Brukenthalul detine colectii impresionante din diverse domenii :arta, istorie, stiinte ale naturii etc.
Viziteaza si catedralele frumoase din zona centrala, poti manca o pizza intr-un mic local "in plin trotuar", ca in orasele europene, undeva langa Podul Minciunilor.
Eu nu ma mai satur de Sibiu, mi-as dori sa fi stat mai mult acolo...

| wanted20 a răspuns:

In Sibiu dar mai ales in Marginimea Sibiului poti vizita foarte multe atractii. Iti voi enumera doar cateva: Muzeul ASTRA, Balea Lac, cetatea din Biertan, cetatea din Cisnadioara, Resedinta de vara a Baronului Brukenthal din Avrig,...
Mai multe atractii din Sibiu gasesti aici http://cazare.desibiu.ro/category/atractii