| anonim_4396 a întrebat:

Cat castiga un sofer de tir?

18 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Castiga functie de kilometri parcursi, incarcatura (tone/kilometru).
oricum are si un salariu fix care poate pleca de la 1000-1200 euro.
dar si munca...

| mgtow a răspuns:

In Romania salariul unui sofer profesionist oscileaza intre 400 - 500€. Daca te trimite pe comunitate (in tarile europene) castigi intre 1000 - 1500€.

| EmaS a răspuns:

Fratele meu lucreaza pe Tir in Europa si castiga 1500 Euro pe luna.

| mihaibr11 a răspuns:

Salut! Eu practic meseria asta si totul e relativhappy Adica, daca lucrezi pe comunitate(asta implica sa fii plecat mai tot timpul, eu lucrez 6 luni cu 2 saptamani, si cari doar in afara tarii) se castiga cam 1700-2000 euro/luna, pe intern se castiga in jur de 600-700 euro, in functie de curse. Daca ai capul tractor al tau, si iti faci firma, il bagi pe comunitate si conduci tu, pe luna dupa ce platesti tot ramai in mana cu vreo 4000 curat.

| mgtow a răspuns (pentru mihaibr11):

Depinde de ce firma vorbesti, poate tu esti in strainatate de castigi asa mult nu toate ofera aceleasi salarii.

| mihaibr11 a răspuns (pentru mgtow):

Frate sunt la o firma din Germania si de obicei crosetez intre belgia, Olanda, luxemburg, franta. Am specificat ca in tara e complicat, depinde de firma, curse s.a.m.d. Plus ca mai ai vreun patron d-ala "bun", sa n-ai nici RCA la masina, e un vis ce mai. Am avut noroc, dar si trag de-mi sar ochii.

| mgtow a răspuns (pentru mihaibr11):

Ma bucur pentru tine, stiu ca e meserie dura cu dureri de spate dar cui ii place soferia se bucura de asta, anul viitor dau si eu de categorii; sa auzim de bine.

| mihaibr11 a răspuns (pentru mgtow):

Meseria e frumoasa, dar periculoasa, spunea o melodie. Oricum eu iti urez drumuri bune si uscate.

| anonim_4396 explică (pentru mihaibr11):

Baga te rog id "pintilie.vasile97@yahoo.com" (fara ghilimele) sa vb. Ms

| Mihaimihai1234 a răspuns (pentru mihaibr11):

4000 cu capul tractor te referi in lei sau in euro?

| ÐÿÅ a răspuns:

Destul de multlaughing

| comansorin a răspuns:

In jur de 2000 de euro pe transport daca e pe cont propriu si depinde si ce transporta cat de lung e drumul si in cat timp ajunge dar sunt si riscuri foarte mari ca si adormirea la volan accident rasturnarea camionului etc. fundita?

| hummer24 a răspuns (pentru comansorin):

Da ai dreaptate, daca daca curse internationale poate sa castige si 3000 euro depinde de mai multi factori plus vechime etc etc, dar sofer de tir in Romania, nu ia mai mult de 1500 2000 lei

| comansorin a răspuns:

2000 de euro adica 12000 lei deci peste 100 mil in bani vechi dar ti-am zis depinde de multe!

| Ung1999 a răspuns (pentru comansorin):

Buna imi poti da si mie numarul de telefon de la firma la care lucrezi fiindca as dori sa ma angajez si eu in acest domeniu

| Iris1997 a răspuns:

In Romania venitul mediu al unui sofer pe TIR este de 1200 de lei. Programul lui este foarte strict, are voie sa conduca 4 ore si jumatate dupa care trebuie sa faca o pauza de 45 de minute. La cursele interne se adauga un bonus de 25 de lei pe zi iar la cele externe de exemplu Romania-Bulgaria bonusul este de 35.

| ForJesus a răspuns:

Depinde, intre 1000 si 2500(3000) de euro.