| Regedesubmunte a întrebat:

Se câștigă bine ca șofer de tir?

Răspuns Câştigător
| nopainkiller a răspuns:

Salut!
Iti vine sa crezi sau nu, tiristii castiga foarte bine in medie un sofer de tir are un salariu de 2.500-3000 de euro!
Cea mai mare problema a iristilor este departarea de casa, mai mereu sunt plecati pe drumuri, sute de nopti dormite in tir, sarbatori petrecute pe tir!
E o meserie frumoasa! Si foarte bine platita!

| mgtow a răspuns (pentru nopainkiller):

*** 2500 3000 angajat in Romania niciodata, doar 1000 si cu cei mai trage de la consum motorina ramane cu vreo 900 sau 800€ pe luna. Eu fac national pe Spania si uneori Portugalia fac intre 1700 si 1870€ pe luna cu sfarsituri de saptamana acasa. Acum astept prin mai sa plec la o firma care face international Olanda, belgia, Anglia, Germania, Spania, portugalia si franta. Plateste 2200 la inceput si cu vechime dupa vreo 4 ani 2500 pe luna si tot cu sfarsituri de saptamana acasa + 2 plati de 1000€ pe an una in vara si alta in iarna 1000 + 1000

| nopainkiller a răspuns (pentru mgtow):

Salut!
Nu ma refeream la Romania! Ma refeream la international, si la salariile maxime ale unui sofer de tir! Am uitat sa precizez ca nu in Romania!
Stiu, sigur ca ai dreptate, pentru ca deja detii meseria!

9 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Salarul difera de la un angajator la altul, dar se castiga in medie 1000 euro sau mai bine pe luna, plus diurne. Puncte contra ar fi ca esti tot timpul plecat, vor incepe probleme cu coloana, iar banii castigati cu munca si oboseala, in majoritatea cazurilor, raman mai bine de jumatate prin tarile prin care mergi. Nu e o munca fizica grea, dar soferia nu e usoara. Multi tineri fac asta, spunand ca vor conduce doar cativa ani sa stranga un ban. Depinde cat iti doresti asta, daca nu mai ai si alte posibilitati, dar eu zic ca nu e usor nici ca sofer deTIR. Sa nu uitam ca mananci pe unde poti, haine de schimb, dusuri, etc. Sunt multe de luat in calcul. Bafta!

| mgtow a răspuns (pentru RS4):

Daca sant camioane vechi in dotare apar probleme de sanatate dar la astea moderne nu prea baga omul in spital asa usor, din ce in ce mai mult apar autotrenuri cat mai moderne oferind siguranta soferului de a avea conditii mult mai eficiente la volan

| minrest a răspuns:

Se castiga foarte bine pentru o munca care nu necesita studii. Dar e o viata foarte grea, locuiesti in cabina aia mare cea mai mare parte din timp, sau chiar tot timpul.

| Florentina9210 a răspuns:

Da, se castiga.

| TabletaSB a răspuns:

Doar in tara. Si afara si in tara. Sau doar afara?

| acidelic a răspuns:

6000-8000 lei in tara.

| gamer690 a răspuns:

Da doar ca esti toata ziua plecat de acasa