| ciribist a întrebat:

Cat m-ar costa sa ajung din Craiova pana in Londra? am iubita plecata acolo si as vrea sa ajung la ea... vreau sa stii cat m-ar costa sa ajung acolo si sa ma intorc..in vacanta de paste as vrea..cu tot cu cazare? as sta doar o zi sau mai putin dar nu stiu cum este cu avioanele pt ca nu am mai zburat...

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Asta depinde cu ce vrei sa mergi. Daca iti rezervi de pe acum un loc la o companie de zbor "low-cost", cu 80 de euro rezolvi si dus si intors.Dar nu mai poti sa te razgandesti, ca pierzi banii.Cu cat te apropii mai mult de data plecarii avionului, cu atat este mai scump. Cu cazarea...stai la iubita ta, daca nu stai mult.
La companiile de zbor ieftine, nu te serveste cu masa gratuit (adica nu e gratuit dar este inclusa in pretul biletului) ca la celelalte.Dar iti poti cumpara de la ei din avion.Nu poti sa urci in avion cu recipiente de apa sau altceva.

| mateiu12 a răspuns:

Hei! Nu te speria... cu cazare 1-2zile te costa cam 300-400$ maxim. nu e chiar atat.

| mihai69 a răspuns:

Cazarea în Londra e extraordinar de scumpă, la fel și transportul în comun. E de preferat să plătești câteva Ł în plus și să stai mai în centru, decât să stai ieftin dar la periferie și să dai zilnic o mică avere la metrou și bus.
Dacă nu ai mari pretenții, caută un pat la un hostel - ai putea reuși să găsești ceva chiar și sub 50 € pe noapte.
Despre avion - cum ți-e norocul. Caută pe toate site-urile low-cost și fă cât mai multe simulări. Uneori, e mai ieftin să iei un bilet cu escală, așadar nu exclude din căutări varianta „cu o oprire". E bine să mergi doar cu bagaj de mână (e mai ieftin), dar în ăsta n-ai voie cu multe lucruri - verifică pe saitul companiei cu care vei zbura. La fel, check-in-ul fă-l online, mai scapi de ceva taxe.
Teoretic, ai putea sta câteva zile cu vreo 400 €. (Să nu uităm că e nevoie și de mâncare! Recomand să cumperi de pe la prăvăliile arabilor / indienilor sau de la supermarket gen Tesco).