| stefansevastre a întrebat:

Cat timp dureaza sa aprind un foc frecand 2 bete cum face Bear Grylls in emisiunea Tehnici Esentiale De Supravietuire?

Răspuns Câştigător
| Alberto_8291 a răspuns:

Nu-i asculta iti zic eu ce trebuie.Pentru inceput ia doua bete unul mai plat iar celalalt sa fie obisnuit si putin grosut. Dupa scobeste cu un cutit in batul plat (fa cu cutitul o gaura mica pentru batul plat). Apoi infige batul obisnuit in gaura facuta si freaca 1-2 minute.Cand vezi ca fumega iei iasca si taciunea din gaurs trebuie sa ajunga pe iasca (sa o arunci pe iasca incet. Funda?

5 răspunsuri:
| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Frecand 2 bete asa cum ai vazut la tv nu se poate aprinde un foc niciodata. Inceteaza sa speri. Fundita?

| FaraNumeNuoah a răspuns:

Sti, poti freca alea doua betse cat vrei, mai bine fi mai in teligenta si cumpara o cutie de chibrituri, si ele sunt facute din lemnwinking

si asa cum a spus si @DianaisialegesotulbasandusepeTPU, nu se poate aprinde un foc nidiodata laughing)rolling on the floor)

| denisaa_3658 a răspuns:

Bear Grylls minte mult! smug dar imi place emisiunea; x laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti mintiti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceea este o tehnica foarte veche iti trebuie rabdare si mai precis un bat ca sprijin si altul pentru a produce un fum ce se va transforma in foc dar dupa aceea ai nevoie de asa zisa ''iasca'' pentru a se aprinde focul