| ciprian_hent a întrebat:

Cate tipuri de turism exista?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai exista tot atatea feluri de turism cati turisti sunt pe lume! Unii vor sa se distreze, altii sa se relaxeze, altii sa viziteze, etc...

10 răspunsuri:
| Valentin_dita a răspuns:

In functie de ce vrea fiecare: turism de odihna, de chefuiala, de vizitat obiective turistice, de culturalizat, de depus omagii, de vindecare (statiuni balneoclimaterice), etc.

cristian
| cristian a răspuns:

Turismul ecumenic propus de doamna Udrea.

| carmencita80 a răspuns:

Turism de week-end, balnear, stiitific, de sejur, de circuit, montan, la mare, de afaceri,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Turism cultural, turism festivalier, turism sportiv, turismul rural, turismul verde, turismul social, tuismul cinegetic, turismul de recreere, turismul medical, turism de aventura, turism de drumetie, turism sportiv, turism de scufundare, turism de descoperire sau turism stiintific. si mai sunt ele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca Dark tourism happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Turism cultural, balnear, montan, rural, sportiv, stiintific, de pelerinaj, de agrement, de recreere, de litoral, de afaceri, urban, agroturism, ecoturism, turism vitivinicol, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai adaug si eu cateva omise de ceilalti: turism de shoping, turism de afaceri, turism de cersetorie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Turismul nuclear(nou aparut in baza catastrofei de la Cernobil)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Montan, litoral, cultural, fluvial, citadin, rural-etnografic, frontalier

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Turism de masa, individual, alternativ, agroturism, pelerinaj, recreere/agrement, balnear/curativ, cultural, social, educational, shopping, stiintific, etnografic, fotosafari in Delta Dunarii, turism de tranzit cand treci cu masina prin locuri cum ar fi intre orsova si drobeta sunt amenajate acele pucte cu popas, belvedere pentru peisaje, turism cinegetic/vanatoare, turism pentru practicarea sporturiilor de iarna, turism de croaziera, speoturismul adica vizitarea sau studierea pesterilor, turism de afaceri aici Timisoara ocupa locul 2 dupa Bucuresti, turism rural.