| WalterWhite a întrebat:

Ce este relieful?
Ce este clima?

Vrea o definitie logica nu de genul relieful e muntii, podisurile?!

Răspuns Câştigător
| xMoonlight a răspuns:

Buna! Relieful -reprezinta totalitatea neregularitatilor de pe pamant happy Clima- reprezinta termenul lung al radiatiei soarelui asupra atmosferei. Schimbari climatice sunt atunci cand soarele se roteste. Sper ca te-am ajutat.Astea sunt definitile logice! Bye

11 răspunsuri:
| Ramonik10 a răspuns:

Relief- Configurație a suprafeței terestre constituită din totalitatea neregularităților de forme pozitive sau negative considerate față de un plan de referință general sau local.

clima reprezintă dinamica tuturor fenomenelor meteorologice din atmosferă dintr-un anumit loc sau regiune de pe glob, într-un interval de timp foarte mare.

Spre deosebire de vreme care se referă la fenomenele meteorologice dintr-o perioadă de timp mai scurtă (ore sau până la câteva săptămâni)
Clima se referă la o periodă de timp mult mai lungă câteva decenii, în mod obișnuit valorile medii pe o perioadă de 30 de ani. Punctul de referință a climei fiind vremea, măsurătorile făcându-se la stațiile meteorologice, sonde, sau sateliți meteorologici.
"" fiind știința care se ocupă cu studiul climei. Aceasta având mai multe ramuri ca de pildă "Paleoclimatologia" cu studiul climei din vremuri îndepărtate căutând să explice pe perioade mari de timp variațiile mari de climă ca de exemplu perioada de glaciațiune, Climatologia caută să explice folosind datele statistice și încălzirea climei prin creșterea conținutului aerului în bioxid de carbon rezultat prin activitatea vulcanică sau din industrie.

1. Zona caldă
1. Climatul ecuatorial
2. Climatul subecuatorial
3. Climatul tropical-uscat ( deșert )
4. Climatul tropical-umed
2. Zona temperată
1. Climatul subtropical ( climă mediteraneană )
2. Climatul temperat-maritim
3. Climatul temperat-continental
3. Zona rece
1. Climatul subarctic (subpolar)
2. Climatul polar

km asta este sper sa t ajut

| Ervin a răspuns:

Relieful:

Relieful este considerat o abatere a suprafeței litosferei față de un plan de referință general sau local.Acesta reprezintă baza unui macrosistem pe care il alcatuieste impreuna cu alte 5 elemente esentiale si anume apele, aerul, vietuitoarele, solul si omul cu activitatile sale.Ca si sistem este alcatuit dintr-o infinitate de elemente(forme de relief) cu dimensiuni, geneza, evolutie si varsta diferite. Este un sistem deschis, unitar, dinamic si complex ierarhizat.

Clima:

Clima reprezintă dinamica tuturor fenomenelor meteorologice din atmosferă dintr-un anumit loc sau regiune de pe glob, într-un interval de timp foarte mare.

fundă? big grin

| NoMusicNoLife a răspuns:

Relieful reprezinta denivelarile scoartei terestre care se manifesta prin adancituri ( oceanele planetare ) si ridicaturi ( continentele).

Clima e media principalelor fenomene atmosferiece( temperatura, precipitatii, vanturi, presiunea atmosferica) luate pe o suprafata mare si pe un timp indelungat.

sper ca te-am ajutatbig grin funda?

| ღSupradozaDeViseღ a răspuns:

Relieful terestru cuprinde totalitatea formelor pe care le imbraca suprafata solida a Pamantului, inclusiv in spatiul acoperit de apele marilor si oceanelor.
Clima reprezintă dinamica tuturor fenomenelor meteorologice din atmosferă dintr-un anumit loc sau regiune de pe glob, într-un interval de timp foarte mare

| ღSupradozaDeViseღ a răspuns:

Funditza?

| Anda_5509 a răspuns:

Relieful e muntii? happy

| BlackPearl_2443 a răspuns:

Clima-starea medie a principalelor elemente atmosferice(vanturi, precipitati, temperatura) inregistrata pe o anumita suprafata intr-o perioada lunga de timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relieful este mata iar clima este tato

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relieful -reprezinta totalitatea neregularitatilor de pe pamant

| AnaIulia20 a răspuns:

Tot ce a scris xMoonlight este bine numai ca in loc de pamant ar trebui suprafata terestra

| Onlyshadowsinmylife a răspuns:

Relieful este
totalitatea neregularitatilor suprafetei Pamintului.