| Andreea02121 a întrebat:

Ce sunt podisurile? Dar campiile?(definitie)

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns:
| Exeemii a răspuns:

Podișul este o formă de relief sub formă de platou, acestea pot să fie:
Terase în trepte
Platouri înalte de peste 1000 m altitudine ca în Anzii Cordilieri sau Tibet
Podișurile frecvent sunt formate dintr-un relief deluros, având o altitudine de peste 200 de m, care se pot întinde pe suprafețe de sute de kilometri ca:
în Europa: Podișul Transilvaniei, din România, Castiliei, (Spania) Hardangervidda (Norvegia), Boemiei Cehia, Bavariei (Germania) și Jura din Elveția
în Asia: Platoul Mongol, Podișul Tibet, Iranului, Siberiei, Dekkan (India), Platoul Bolav (Laos) și Khorat (Tailanda)
în Africa: Podișul Dekhan (Africa de Sud), Platoul Balhi (Nigeria)
în America de Sud: Podișul Anahuac, Quito, Puna (din Peru și Bolivia) Puna este și un deșert din Argentina

Câmpia este un tip de relief caracterizat prin altitudini joase (până în 300 m), interfluvii netede (câmpuri), văi slab adâncite. Câmpiile au origini diferite:
câmpii de acumulare (piemontane, lacustre, deltaice, glaciare etc.);
câmpii de eroziune (rezultate prin erodarea completă a unor munți sau dealuri; poartă numele de peneplenă sau pediplenă);
câmpii de disecare.