| cristina409 a întrebat:

Ce-mi puteti spune despre Fluviul Mississippi?

Răspuns Câştigător
| Own3r a răspuns:

Mississippi [ˌmɪsɪˈsɪpɪ] (Mississippi River) este un fluviu din America de Nord SUA cu o lungime de 3.778 km. Mississippi izvorește din Lacul Itasca în partea de nord a statului Minnesota. Se unește cu afluenții săi principali Missouri și Meramac lângă orașul St. Louis, Missouri, iar cu Ohio în statul Illinois. În afară de regiunea Marilor Lacuri fluviul asigură cu apă întregul ținut dintre Munții Stâncoși în vest și Munții Apalași în est.

Fluviul Mississippi curge prin zece state nord americane Minnesota, Wisconsin, Iowa, Illinois, Missouri, Kentucky, Arkansas, Tennessee, Mississippi și Louisiana, înainte de vărsarea sa printr-o deltă largă, la circa 160 km în sudul orașului New Orleans în Golful Mexic.

Cercetări mai recente, din anul 2005, au stabilit că fluviul de fapt nu s-ar termina în deltă ci și-ar continua cursul încă 2000 de km sub forma unui curent submarin până la coastele Cubei.Cuprins [ascunde]
1 Izvorul
2 Etimologie
3 Afluenți
4 Delta fluviului
5 Localități de pe Mississippi
6 Istoric
7 Vezi și
8 Legături externe

Izvorul [modificare]

Spre deosebire de alte fluvii mari Mississippi nu are mai multe izvoare. El izvorăște din lacul Itasca ca un pârâu cu o lățime de 5 m. Coordonatele lacului fiind 47° 15' latitudine nordică și 95° 12' longitudine vestică, la o altitudine de 512 m.
Etimologie [modificare]

Numele fluviului provine din limba indienilor Algonkin, din combinația cuvintelor messe = mare și sepe = apă. Fiind frecvent tradus din această limbă ca „Tatăl apelor". O altă posibilitate ar fi proveniența numelui din limba indienilor Anishinabe și anume Messipi = „Marele Râu"
Afluenți [modificare]

Mississippi

Afluenți de stânga:
Râul St. Croix
Black River
Râul Chippewa
Râul Rock
Râul Wisconsin
Illinois River
Râul Kaskaskia
Râul Ohio
Hatschie River
Râul Yazoo
Big Black River

Afluenți de dreapta:
Râul Minnesota
Root River
Turkey River
Iowa
Des Moines
Skunk River
Salt River
Missouri
Râul St. Francis
White River
Râul Arkansas
Red River
Delta fluviului [modificare]

Mississippi se varsă sub forma unui estuar cu o suprafață de 28.600 km², cea mai mare gură de vărsare din lume. Fluviul la vărsare este compus din cinci brațe principale pe teritoriul statelor Louisiana, Arkansas și Tennessee. Cantitatea zilnică de sediment adus de fluviu fiind de 1, 5 milioane de tone. Inundațiile periodice cu depuneri de mâl, face ca aceste regiuni să fie deosebit de fertile, regiunea este bogată în pește (1 miliard de kg de pește anual) Cultivarea în regiunea deltei fiind favorabilă culturii de: orez, bumbac, trestie de zahăr și soia. O problemă a acestei regiuni este scufundarea treptată a uscatului care duce la urcarea nivelului marin cu apă sărată eutrofie.

5 răspunsuri:
| zHeArTz a răspuns:

Mississippi (Mississippi River) este un fluviu din America de Nord SUA cu o lungime de 3.778 km. Mississippi izvorește din Lacul Itasca în partea de nord a statului Minnesota. Se unește cu afluenții săi principali Missouri și Meramac lângă orașul St. Louis, Missouri, iar cu Ohio în statul Illinois. În afară de regiunea Marilor Lacuri fluviul asigură cu apă întregul ținut dintre Munții Stâncoși în vest și Munții Apalași în est.
Fluviul Mississippi curge prin zece state nord americane Minnesota, Wisconsin, Iowa, Illinois, Missouri, Kentucky, Arkansas, Tennessee, Mississippi și Louisiana, înainte de vărsarea sa printr-o deltă largă, la circa 160 km în sudul orașului New Orleans în Golful Mexic.
Cercetări mai recente, din anul 2005, au stabilit că fluviul de fapt nu s-ar termina în deltă ci și-ar continua cursul încă 2000 de km sub forma unui curent submarin până la coastele Cubei.

| Zenithf a răspuns:

Este un fluviu din America de Nord. big grin

| cristina409 explică (pentru Zenithf):

m-ai scos din dilema straight face

| Zenithf a răspuns (pentru cristina409):

Inca un lucru pe care il mai stiu este ca, cunoscutul scriitor american Samuel Langhorne Clemens (Mark Twain) a lucrat ca pilot pe un vas care naviga pe acest fluviu, de acolo si-a capatat si pseudonimul sub care a scris.
Haha, asta vad ca inca nu ti-a zis nimeni (aici pe TPU).