| anonim_4396 a întrebat:

Ce obiective turistice imi recomandati in Genova?

3 răspunsuri:
| ThePoet a răspuns:

Palatul Dogilor, Palatul regal, Catedrala San Lorenzo, vechiul port si zidurile vechiului oras, poarta Soprana parca... eu asta am vazut cand am fost acolo.

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

Atracţii turistice
În centrul oraşului se află Piazza de Ferrari, în apropierea căreia se găseşte Opera şi Palatul Dogilor. Tot aici se poate vizita casa unde se spune că s-ar fi născut Cristofor Columb.
De-a lungul Străzii Nuova (acum Via Garibaldi), în oraşul vechi, se desfăşoară Palazzo Rosso (muzeu), Palazzo Bianco, Palazzo Grimaldi şi Palazzo Reale, colegiul de artă, Musei di Strada Nuova şi Palazzo del Principe.

Alte obiective turistice: Cattedrale di San Lorenzo, Vechiul Port (Porto Antico), transformat în mall, faimosul cimitir al lui Staglieno, cunoscut pentru monumentele şi statuile sale. Museo d’Arte Orientale deţine una dintre cele mai mari colecţii de artă orientală din Europa.