| Iubesc Limonada a întrebat:

Ce parere aveti despre Romania? Sincer

Răspuns Câştigător
| simona_6231 a răspuns:

E o tara frumoasa dar nu stim sa o apreciem, insa economia si alte chesti te fac sa te gandesti ca singura cale sa razbati e sa muncesti in strainatate... dar cand esti plecat din romania iti iubesti tara asa cum e easad

32 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| asdffghjjkl a răspuns:

Pai e tara in care m-am nascut si am crescut deci imi place. si sincer nu m-as muta in alta tara... doar sa merg in vacanta cu parintii big grin

| Roby67 a răspuns:

In Romania domina "smecherocratia" nu "democratia".

| Betty18 a răspuns:

Romania o tara cu o mentalitate invechita, poate generatiile ce vor veni vor schimba astabig grinintotdeauna suntem in urma fata de ceilalti...cu vreo 50 de ani(parerea mea)suntem vazuti foarte prost in unele tarisigh

succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cine intreaba,,,

| razvan1988 a răspuns:

O tara superba, dar pacat ca cei ce locuiesc in ea, nu stiu sa o aprecieze si ii dau un aspect murdar sad.
Ca sa intelegi ideea: iti recomand sa nu faci curatenie in camera vreo 1 saptamana-2, si fa-i o fotografie, dupa care fa curat si din nou fa o poza. Compara cele 2 poze si o sa vezi care este aspectul obiectiv oferit de Romania si de celalte tari din Europa(in sensul ca depinde doar de tine cum este camera, la fel cum imaginea unei tari depinde de oamenii ce locuiesc in ea)winking

| sergiu a răspuns:

As putea sa povestesc ore intregi parerea mea despre Romania, dar ma rezum la o singura zicala... Frumoasa tara, dar pacat ca e locuita! happy

| Kassandra1408 a răspuns:

E tara in care m-am nascut si o iubesc pentru asta- dar m-a dezamagit de prea multe ori - coruptia, furturile, cocalarii, politicienii sunt doar cateva din problemele noastre. De acee plec la studii in Anglia si vreau sa ma intorc sa schimb ceva!

| Black_Cherry a răspuns:

Hmm...sincer mias fi dorit sa ma nasc in alta tara tongue romania e frumoasa dar unii oameni din ea lasa de dorit straight face noi suntem in urma cam cu 50 de ani sad sincer m-am saturat sa vad toata ziua pe strada numai cersatori si copchii care fumeaza de mici.

| Vizitiul a răspuns:

O tara antonima, Americii...

Abh
| Abh a răspuns:

Nu Romania e problema, ci oamenii care traiesc aici, majoritatea needucati, costa sa-ti tii copii in scoala, asa ca cei foarte saraci renunta la scoala. Ce viitor mai au copii aceia daca nu vor avea macar o diploma de 10 clase? Si chestia asta se perpetueaza constant.

| demonel a răspuns:

M-am nascut si am crescut aici dar nu vreau sa mor in romania orice s-ar intampla multi oameni sunt niste natarai incuiati care nu percep cum trebuie cursul vietii... avem o platforma de lansare a cocalarilor cred ca avem mai multi rromi decat romani.pe scurt imi doresc ca romania sa arda din temelii

| spiridus_7223 a răspuns:

Pai Na este o tara Foarte Frumoasa Pacat ca sunt Multi hoti in Parlament. Etc Cate o data sunt Madru ca sunt roman asta numai cand ies din tara;rolling on the floor

| unknown_5004 a răspuns:

Romania day dreaming o tara frumoasa care are niste peisaje frumoase si atractii turistice super love struck, dar pacat de unii oameni care o strica si isi bat joc de ea straight face
Imi pare rau ca am ajuns sa cred asta depre oamenii din tara mea :-

daniela
| daniela a răspuns:

O tara super prost exploatata

| misiik a răspuns:

Sincer, avem o tara foarte frumosa, numai ca, nu stim sa avem grija de ea.

| darrio2007 a răspuns:

Despre Romania parerea este buna.Este tara in care m-am nascut.Despre cei care ne conduc nu am o parere buna.

| gina2010 a răspuns:

Romania este printre primele tari din lume cu cele mai frumoase peisaje, in Romania ai si munte si mare numai ca am avut noi ghinionul si il avem in continuare sa fim condusi de niste imbecili care au vandut tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mirific

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o tara frumoasa dar foarte neingrijita. Lasata de izbeliste. Din pacate nu trebuie sa contribuie doar cei de la putere la curatenia acestei tari chiar si noi oamenii de rand. Ar trebui sa invatam sa fim mai curati. Sa nu mai aruncam gunoiele pe strada si sa pastram gunoiul pana dam de un cos. Sa aruncam gunoiul in punga nu direct in galeata si aruncat pe geam cum am vazut la mine in spatele blocului, punga sa fie inchisa bine. Sa iesim in fata blocului cu totii si sa plantam flori, sa sapam pamantul, sa curatam gradina etc. Din pacate suntem prea mandrii ca sa putem face toate aceste lucruri. Daca tot dam exemple din afara ar trebui sa incercam sa punem si in practica. La vorba suntem cei mai buni.

| No.More.Sorrow.:) a răspuns:

" O tara bogata, saracita ". Am scris intre ghilimele deoarece nu-mi apartine acea idee happy, ci am auzit-o cand ma uitam la Realitatea Tv laughing.

| T. AC a răspuns:

Sincer nu am fost prin alte tari dar peste tot sunt oameni si eu nu sunt osor de schimbat straight face deci nu o pot critica pentru ca aici e tara in care am crescut de unguri as fi acceptat ca sunt si eu unul dar daca as merge in spania sau italia unde fug toti as fi lovit in cap si lasat pe jos ca nu ma stie nimeni aici macar ma stie lumea din vedere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O tara oribila fara valoare ramasa in urma. singurul lucru interesant sunt femeile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania este o tara frumoasa pacat ca e locuita si mai grav ca este condusa de niste hoti care isi urmaresc propriile afaceri. Sunt de acord ca peste tot se fura, dar mai da si la prostime ca daca nu, ti se urca in cap si pierzi tot ce ai castigat prin hotie

| besk a răspuns:

Despre Romania, tot respectul meu, iubesc aceasta tarabig grindespre majoritatea oamenilor care locuiesc aici nu prea am cuvinte, suntem un popor foarte usor de manipulat, credem tot ce vedem in presa si la televizor, ne pricepem de minune la a comenta parerile altora in loc sa facem ceva vizibil, sa ramana in urma noastra, pentru ca numai noi putem aduce ceva nou, putem aduce schimbarea prin faptele pe care le facem.Trebuie sa fim uniti, sa scapam de invidia si ura care ne desparte si mai mult. IUBINDU-NE PE NOI NE VOM IUBI SI TARA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traiesc in Romania de 2 ani si sincer nu imi place deloc ca se intampla pe aici. Am vizitat o multime de locuri frumoase dar in jurul lor gasesti numai gunoi. Daca ar fi oamenii mai ordonati si nu ar mai arunca gunoiul unde trebuie poate s-ar mai rezolva ceva. Salariile sunt extrem de mici si oameni care lucreaza din greu nu sunt apreciati de loc, doar tampitii care stau pe un scaun si dau din gura aiurea sad. Imi pare rau ca plec ca o parere proasta despre aceasta tara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania e al 2lea paradis doar ca unii au facut un al 2-lea iad, nu ai bani, zonele turistice (unele) arata ca dupa apocalipsa si ar putea arata mai ceva ca dubaiu, ce sa vb despre legii si pedepse, daca furi un mar te manca puscaria daca furi miliarde si poti inpartii atunci esti liber cica din motive de sanatate. unde e adevarul si vb unui marinar "traiti bine"tara asta a ajuns sa fie un fel de titanic.toti incerca sa se salveze in "barcile de salvare"(in alte tari)din punct de vedere geografic cred ca e cea mai frumoasa si bogata dar asta nu e de ajuns.

| CosminCrS a răspuns:

O tara frumoasa, dar plina de cocalari, pitipoance si oameni prosti.Europa e batrana cu noi.As fi vrut sa ma nasc in alta tara.

| CosminCrS a răspuns:

Mai bine ne opream la Evul Mediu ca acolo ni se potriveste.

| Geomik a răspuns:

Este tara in care m-am nascut dar ma dezgusta prostia, conducatorii, rasismul pe care al au uni si discriminarea orientarii sexuale, este o tara de rahat si asa va ramane daca nu se va schimba nimic.