| anonim_4396 a întrebat:

Ce profil trebuie sa urmez pentru turism?

Răspuns Câştigător
| anamaria_8127 a răspuns:

La liceu nu conteaza. La facultate este un profil numit Economia Comertului si Turismului. ECTS. In cadrul facultatii de stiinte economice.

10 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Profil economic si administrativ.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Daca te intereseaza la nivel de liceu - stiu ca la profilele economice (pana in clasa a X) cu incepere din clasa a XI profilul se schimba in turism. Sunt si specializari in turism (servicii) care necesita liceu ci doar SAM (turism si alimentatie publica). Sunt postliceale de turism... si facultati de turism. Ar fi bine sa specifici la ce nivel te intereseaza subiectul. Mai jos ai o adresa unde poti vedea cateva licee unde poti urma acest profil pana la nivel de postliceal.
http://www.infotravelromania.ro/licee.html

| Simon a răspuns:

In romano-americana este Economia Turismuli Intern si International - vei face economie, drept(multe tipuri de drept tongue) engleaza+o alta limba straina, management, geografia turismului chiar si matematica etc. Este o materie frumoasa, trebuie doar sa-ti placa. Bafta!

| carmencita80 a răspuns:

Cel mai bine este sa urmezi o facultate de turism din cadrul ASE-ului, eu am facut o mare prostie...am facut Geografia turismului la Univ. din Bucuresti, vezi ca in turism, joburile nu sunt bine platite. Asa ca mai gandeste-te...happy
Daca vrei neaparat turism, poti face un curs de tiketing in cadrul IATA si poti merge la alta facultate, nu neaparat la cea de turism... numai bine!

| carmencita80 a răspuns:

Poti face mai bine un liceu cu profil limbi straine (limbile straine te vor ajuta foarte mult in turism) sau sunt licee cu profil ecomonie si turism

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simon este greu la romano-americana Economia Turismului Intern si International?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci...sunt cls a8a si as dori sa urmez un liceu q profil ecomomic turism alimentatie nu stiu cum...km ce materii de fac acolo bine pentru turism si alimentatie si comert...nu pentru economic...si km ce materii se dau la bac?big grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care este cea mai buna facultate cu profil turism?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde unde locuiesti. Eu sunt din Sibiu si sunt la Facultatea de Geografia Turismului. Conditiile sunt foarte bune, salile si curtea sunt foarte curate si mobila noua. Platesti doar 350 de euro si ai si reducere de 5 la suta daca platesti pana pe 15 octombrie. Aici poti urma fie specializarea Geografie fie Geografia Turismului. Cu amandoua poti sa devii profesor ( trebuie sa faci un modul pedagogic la Univ. Lucian Blaga din Sibiu, costa 350 lei pe an, ca oriunde in Romania ). Depinde ce vrei sa faci, intereseaza-te. Aici in Sibiu poti trece la fara frecventa, inca la noi nu sunt legi in privinta FF, poti locuii in Sibiu si poti sa te inscrii la FF.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ghid turistic! big grin