| Sarraa97 a întrebat:

La profil Turism trebuie multa, multa engleza?laughingFunda.

5 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Daca mergi in Hermes,nu e nevoie de nimic, acolo te duci la scoala ca sa zica lumea ca esti si tu la liceu. Acolo nu se face scoala mai de loc.
De obicei la liceele tehnologice se axeaza pe m-urile alea speciale(vorbeste despre tacamuri, cum sa aranjezi o masa, etc), deci engleza cred ca va fi in jur de 2-3 ore pe saptamana. La ei e importanta practica, care o vei face dupa terminarea anului scolar, 2 saptamani, cam la sfarsitul lunii iunie se termina scoala la liceele tehnologice, in plus la ei e bacul mai usor. Dai romana, mate (cea mai usoara, m3 cred) si o proba la alegere, oricum istoria sau geografia mi se pare cea mai usoara din toate care trebuie sa alegi.
Eu iti recomand profilul stiintele naturii, iar daca stai in apropriere si vrei sa faci scoala(+distractie) vin-o in Victor Babes. Eu sunt acolo, anul asta termin a12a. Cand am intrat in a9a am vrut sa ma mut, iar acum ma bucur ca nu am facut-o.

Răspuns utilizator avertizat
| WUB a răspuns:

Trebuie să stăpândești foarte bine acest obiect, întradevăr.

| Cammeliuta23 a răspuns:

Da turismul se bazeaza foarte mult pe o limba straina engleza sau franceza

| Sarraa97 explică (pentru Cammeliuta23):

Nu pot sa zic ca nu stiu engleza, ma descurc cat de cat dar nu foarte bine.Crezi ca nu ma pot duce la profilul asta?