| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate vizita prin alba?
Ce se poate vizita misto din jurul clujului?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai in primul rand cetatea din centul orasului in Alba
pe urma pestera ursilor, ghetarul scarisoara, cascada valul miresei
diverse trasee in Arieseni/ vartop
salina de la Turda

Bula
| Bula a răspuns:

In judetul Alba poti vizita cetatile vestite din Alba Iulia, Hunedoara, Deva.

In judetul Cluj poti vizita municipiul Cluj (centrul vechi si nu numai), Turda (Salina, Cheile Turzii), castelul de la Bontida (Electric Castle) si multe alte obiective interesante, mai ales daca ai si timp suficient.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Manastirile vechi si posibil rezervatii naturale.

| Victoria18 a răspuns:

In Cluj e interesant sa vizitezi Padurea Hoia Baciului.

| mihai69 a răspuns (pentru Bula):

Ce legătură e între Hundoara și Deva și Județul Alba?!? sunt totuși peste 70 de km între Alba Iulia și oricare dintre ele, plus că sunt ambele în jud. Hunedoara!

Bula
| Bula a răspuns (pentru mihai69):

Da, dar sunt aproape si la maxim o ora cu masina.
Iar altceva, mai deosebit, nu prea ai ce sa vezi in regiune...

| mihai69 a răspuns (pentru Bula):

Ai Cheile Râmețului, mânăstirea Râmeț, Roșia Montană etc.

Bula
| Bula a răspuns (pentru mihai69):

Da, stiu, dar am enumerat doar principalele locuri, mai cunoscute.
N-am mai enumerat si cele turistice, fiindca sunt prea multe in zona Apusenilor (si nu numai), n-ar incapea pe TPU... big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Dar din afara clujului zic din apropiere ce se poate vizita?

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Gilau, Huedin, Ciucea si imprejurimile (zone turistice cunoscute: Belis, Tarnita, Valea Draganului etc.), Dej si Gherla (orasele)...
Totul depinde ce te intereseaza: locuri turistice, monumente, arta, distractie sau alte lucruri.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cheile Turzii, Salina Turda etc.