| WalterWhite a întrebat:

Ce stiti despre clima Asiei?

Răspuns Câştigător
| Vampă a răspuns:

Datorită întinderii mari, poziţiei geografice şi altor factori, Asia sintetizează toate zonele de climă ale planetei. Principalii factori care determină şi influenţează clima Asiei sunt:

localizarea şi întinderea continentului;
influenţa Oceanului Arctic (prin temperaturi scăzute şi prezenţa banchizei);
relieful relativ jos al părţii de nord a continentului (care facilitează îngheţarea solului);
formarea alizeelor;
influenţa curenţilor din Oceanul Pacific;
Interiorul regiunilor au latitudine mijlocie de deşert sau climat semi-arid, cu ierni aspre şi veri foarte calde. Precipitaţiile medii se situează sub 230 mm pe an. Marginile sudice şi vestice ale continentului sunt caracterizate de o atmosferă musonică care trece prin interiorul rece sudic şi estic al iernii. Deşi termenul de musonic este aplicat tuturor climatelor estice şi sudice ale Asiei, adevăratul termen de musonic este caracteristic numai părţii de subcontinent Indian şi Burma, în aceste zone precipitaţiile anuale depăşind 2000 mm anual.

4 răspunsuri:
| Seby91 a răspuns:

Calda si umedalaughing

| Psihiatra a răspuns:

E foarte variata, are toate tipurile de clima, in India este un loc unde ploua cel mai mult de pe glob, in Asia, respectiv Rusia s`a inregistrat cea mai scazuta temperatura

| Gicone a răspuns:

Contine toate tipurile de clima si variaza de la N la S

| Psihiatra a răspuns:

Are toate tipurile de clima.Acolo se afla polul ploirlor.In functie de altitudine si latitudine temperatura e variata.In muntzi e etajata.In sud e mediteraneeana si`n nord rece. In nord s`a inregistrat cea mai scazuta temperatura: -75 grade celsius happy cam atat, mai importnt