| AndreeaRullz a întrebat:

Urgent! Ziceti-mi ceva despre comorile Asiei...animale,clima oriceee! help!

Răspuns Câştigător
| retouchan a răspuns:

Hey! Uite`aici despre toate:
Asia este cel mai întins continent de pe Pământ şi, de asemenea, cel mai populat. Suprafaţa sa constituie 8, 7% din suprafaţa totală a Terrei şi 29, 8% din uscatul acesteia. Populaţia Asiei reprezintă mai mult de 60% din întreaga populaţie a Globului. Se poate considera ca fiind o subregiune a unui continent mai întins, Eurasia, situată la est de Munţii Urali, Canalul Suez, Marea Neagră şi Marea Caspică. Limitele acestui continent sunt Munţii Ural şi râul Ural la vest, Oceanul Arctic la nord, Oceanul Indian la sud, iar la est Marea Japoniei.

Clima:Datorită întinderii mari, poziţiei geografice şi altor factori, Asia sintetizează toate zonele de climă ale planetei. Principalii factori care determină şi influenţează clima Asiei sunt:

* localizarea şi întinderea continentului;
* influenţa Oceanului Arctic (prin temperaturi scăzute şi prezenţa banchizei);
* relieful relativ jos al părţii de nord a continentului (care facilitează îngheţarea solului);
* formarea alizeelor;
* influenţa curenţilor din Oceanul Pacific;

Interiorul regiunilor au latitudine mijlocie de deşert sau climat semi-arid, cu ierni aspre şi veri foarte calde. Precipitaţiile medii se situează sub 230 mm pe an. Marginile sudice şi vestice ale continentului sunt caracterizate de o atmosferă musonică care trece prin interiorul rece sudic şi estic al iernii. Deşi termenul de musonic este aplicat tuturor climatelor estice şi sudice ale Asiei, adevăratul termen de musonic este caracteristic numai părţii de subcontinent Indian şi Burma, în aceste zone precipitaţiile anuale depăşind 2000 mm anual.

Vegetaţie

Asia cuprinde toate tipurile de vegetaţie datorită întinderii mari a continentului. În răspândirea vegetaţiei contribuie factori precum temperatura aerului, precipitaţiile, dispunerea marilor trepte şi unităţi de relief, curenţii oceanici etc.

Cele mai importante zone de vegetaţie sunt: tundra, pădurile de conifere, de foioase, pădure subtropicală, musonice, ecuatoriale (tropicale), stepele, deşerturile temperate şi tropicale şi savana.
[modifică] Faună

Fauna Asiei urmează în general liniile de vegetaţie. Dintre animalele cele mai răspândite se remarcă: rinocerul javanez, tigrul bengalez şi tigrul siberian (sau de Amur), elefantul indian, urangutanul, jaguarul, iacul, cămila etc.
[modifică] Sol

Există o paletă largă de soluri datorită vegetaţiei dezvoltate, precum soluri slab dezvoltate — deşerturi, soluri roşii, podzoluri, soluri brune, cernoziomuri etc.

Pt.mai multe informatii:http://ro.wikipedia.org/wiki/Asia

Sper sa fie bune! Eu d`acolo imi scot referatele:D

5 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Ia ti cartea MINUNILE LUMII si vei citi acolo tot ce ti trebuie e super cartea

| Sოﺁℓε a răspuns:

Pynk yea ajutat dar este o tema oriqum noh.

| Ionutzsa a răspuns:

Www.descopera.ro
scrie la "cauta"... Asia
si o sa gasesti niste articole acolo :P

| tarziu a răspuns:

Chinezoaicele sunt comorile asiei...desi am auzit ca mongolezele le cam taie