| remusrufa a întrebat:

Ce stiti tebuie viza pentru a merge in australia si noua zeelanda? Astept Raspunsurihappy Craciun Fericit!winking Tuturor

1 răspuns:
| Delia 75 a răspuns:

Cetăţenii români, posesori ai unui paşaport românesc valabil minim 6 luni, care doresc să călătorească în Australia în scop turistic pot obţine, începând cu 16 iunie 2008, viza de intrare în Australia în sistem electronic, în decurs de câteva minute accesând site-ul oficial al Departamentului de Imigraţie şi Cetăţenie australian - www.imi .gov.au - în cele mai multe cazuri fără a fi necesară prezentarea unor documente adiţionale. Pentru minorii posesori de paşaport individual este necesară furnizarea unei autorizaţii parentale de călătorie.

Vizele acordate în sistem „e-676 autogrant facility" au o valabilitate de 12 luni, conferind un drept de şedere de 90 de zile, cererea fiind procesată în mod gratuit.

Formularul de solicitare a vizei poate fi completat on-line la: http://www.imi .gov.au/e_visa/visitors-outside-tourist-visa-options. htm

Romanii vor putea intra fara vize in Noua Zeelanda de la 30 iulie 2007, cate 90 de zile in sase luni.