Stefan
| Stefan a întrebat:

Cine a fost in statiunea DURAU? Este adevarat ca daca vrei sa urci pe jos spre Ceahlau trebuie sa platesti o taxa? Zona fiind declarata rezervatie naturala.

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Din cate stiu se plateste taxa ca sa urci in Ceahlau... Poate depinde daca gasesti sau nu paznicul...

7 răspunsuri:
| dianka_4861 a răspuns:

Eu una am fost dar anul trecut...nu trebuia pe atunci sa platesti taxa... iar din varful ciahlaului poti sa vezi marea... daca nu e ciata...acum poate s-a schimbat da cauta pe google sigur gasesti...in plus nu cred ca taxa este foarte mare maxim 5 lei copii si pana in 10 lei adulti... dar se merita... excursie placuta p. s da este o rezervatie naturala(rezervatia lui ceausescu) asa se spune... pupsper ca te-am ajutat

| frida0purple a răspuns:

Eu am fost. dar n-am platit nimic.thinking parca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu trebuie sa platesti nimic.vezi ca sunt o multime de vazut cascada duruitoare si etc. apropo de ce spune elenuttza0940 sa stii ca n-ai sa vezi nicio marelaughinglaughing probabil se refera la lacul izvorul muntelui care se vede foarte tare de pe ceahlau(am si poze)

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu se plateste...sau, cel putin, acum vreo 4 luni nu se platea. Dar poti sa stii de unde a scos Nutzi-land of chiois bani de perdele? thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De taxa nu stiu, dar marea nu se vede, este lacul izvorul muntelui in jur de 40 km lungime

| kira3379 a răspuns:

De obicei pentru a parcurge un traseu intr-o rezervatie se plateste, dar asta daca te duci la centrele specializate(imi scapa numele acum) din localitatea unde esti cazat sau de unde pleaca traseul. oricum eu am fost in mai multe rezervati si nu am trecut pe la acele puncte, iar pe traseu nu am intalnit pe nimeni care sa ma ia la intrebari happy asa ca poti merge linistit! Si oricum taxa in 2009 nu depaseste 10 ron pentru adulti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da se plateste o taxa pentru salvamontesti. In caz ca te ratecesti sau patesti ceva daca nu ai biletul de intrare platit platesti toate cheltuielile pentru operatiunea de salvare.