| anonim_4396 a întrebat:

Cine a fost prima data pe Luna?

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

"mike1993" - raspuns eronat. Gagarin a fost primul in Cosmos (a nu se confunda Cosmosul cu Luna) Primul care a pasit pe luna a fost Neil Armstrong - american. Dar se pare ca nu el a fost daca ar fi sa ne luam dupa exclamatia lui la coborirea din modulul lunar:" Se spune ca in 20 iulie 1969, dupa aselenizare, Neil Armstrong (altii afirma ca Aldrin) ar fi fost auzit, prin radio, spunand in clar "Dracia dracului! As fi curios sa stiu ce fel de nave sunt acelea care au aselenizat inaintea noastra de partea cealalta a craterului". Otto Binder, fost angajat NASA, scria ca, la un moment dat, Armstrong ar fi spus: "Chestiile astea sunt uriase, domnule... enorme... Oh, Doamne, n-o sa credeti asta! Va spun ca sunt alte nave spatiale acolo... aliniate pe partea indepartata a marginii craterului... sunt pe Luna si ne supravegheaza...". (http://www.asfan.ro/new_page_6.htm)

9 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Primul om care a pasit pe luna a fost cosmonautul rus Iuri Alekseievici Gagarin. Pentru mai multe detalii despre el intra pe urmatorul link : http://www.lumea-copiilor.ro/enciclopedie/pamant_luna/pamant_luna.php

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Neil amstrong

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Catelusa laika

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Primul om pe luna a fost Neil Amstrong.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gagarin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citi oanemi au pasit pe luna pina acum?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Kkat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Neil armstrong

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Neil amstrong